SAKOL MES – system realizacji produkcji w SAP Business One

Połącz SAP Business One z rozwiązaniem SAKOL MES, aby zoptymalizować przepływ pracy w produkcji i monitorować na bieżąco postęp realizacji zleceń na hali produkcyjnej. Odejdź od metod opartych na papierze i programie Excel na rzecz paneli meldunkowych, z prostym i intuicyjnym dla operatora interfejsem.

System MES – do czego służy?

System MES (Manufacturing Execution System) to oprogramowanie przeznaczone do zarządzania procesami produkcyjnymi na hali produkcyjnej. Określany jest również jako wykonawczy system zarządzania produkcją, ponieważ odpowiada za bezpośrednie monitorowanie i kontrolę realizacji produkcji na poziomie operacyjnym. Głównym celem systemu MES jest rejestrowanie postępu realizacji produkcji bezpośrednio na stanowisku, linii lub gnieździe produkcyjnym. Najczęściej rejestracja postępu produkcji odbywa się za pomocą kiosków przemysłowych, paneli meldunkowych lub ekranów dotykowych umieszczonych bezpośrednio na linii produkcyjnej. Operatorzy korzystając z tych interfejsów do raportowania postępu produkcji, wprowadzają dane dot. m.in.: czasu pracy, ilości, jakości, awarii, przezbrojeń czy przestojów, co umożliwia śledzenie procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym.
(dowiedz się więcej o rejestracji produkcji on-line w SAP B1)

Integracja MES z ERP

Bardzo często system MES integruje się z systemami zarządzania, takimi jak ERP, w celu skoordynowania i uzupełnienia jego funkcjonalności w obszarze produkcji. Integracja SAP Business One z MES umożliwia rejestrację danych bezpośrednio z hali produkcyjnej (SFDC – Shop Floor Data Collection) z gniazd produkcyjnych lub stanowisk produkcyjnych – w zależności od rozmieszczenia paneli meldunkowych. Istnieje również możliwość połączenia z maszynami, czy wagami w celu automatycznego odczytu danych. Wykorzystanie systemu MES pozwala na bieżąco śledzić postępy procesu produkcyjnego i porównywać plan z wykonaniem.

Panel meldunkowy SAKOL MES – jak to działa?

SAKOL MES jest dedykowany dla systemu SAP Business One, rozszerzając jego standardowe funkcjonalności w obszarze zarządzania produkcją. SAKOL MES bazuje na danych z systemu SAP Business One: zlecenia produkcyjne, receptury (BOM), marszruty, zasoby, operacje, indeksy materiałowe, dane o zamówieniach klientów i inne. Dzięki wykorzystaniu kiosków przemysłowych, paneli meldunkowych, tabletów czy przenośnych kolektorów danych, SAKOL MES  pozwala na obsługę zleceń produkcyjnych bezpośrednio przy maszynach, czy gniazdach produkcyjnych.

Proste, intuicyjne interfejsy, dostosowywane do zadań pracowników produkcji ułatwiają wprowadzanie informacji takich jak:

  • czasy operacji produkcyjnych (start-stop)
  • kontrola jakości, ilości zgodne i niezgodne (OK/NOK)
  • przestoje, przezbrojenia, awarie
  • odpady, braki
  • zamawianie surowców do gniazd, maszyn, linii produkcyjnych
  • zgłaszanie wyrobów gotowych, półproduktów
  • inne

Dane rejestrowane w panelu produkcyjnym SAKOL są od razu widoczne w systemie SAP Business One.

SAKOL MES – główne funkcjonalności

  • Zarządzanie zadaniami: wykorzystanie SAKOL MES pozwala na wyświetlanie listy operacji produkcyjnych, czy zadań na panelach operatorów, na podstawie zdefiniowanej w systemie SAP Business One technologii (BoM). Dzięki temu każdy pracownik produkcji dostaje dzienny/zmianowy plan pracy i wie, co i kiedy należy zrobić
  • Monitorowanie produkcji: wykorzystanie systemu MES umożliwia rejestrowanie postępu produkcji na stanowiskach roboczych w czasie rzeczywistym. Operatorzy wprowadzają dane za pomocą interaktywnych paneli lub ekranów dotykowych zainstalowanych przy stanowiskach pracy, raportując postęp, zużycie surowców, przestoje itp. Informacje te są automatycznie synchronizowane z systemem SAP Business One, co zapewnia natychmiastowy dostęp do danych dla zespołów w biurze (np. dział planowania, zarządzania produkcją lub logistyki), umożliwiając im bieżące zarządzanie produkcją i szybką reakcję na ewentualne problemy
  • Czas pracy: dzięki prostemu rejestrowaniu czasu pracy poprzez system start/stop, możliwe jest bieżące monitorowanie czasu wykonanych zadań produkcyjnych. Dane są automatycznie zapisywane w SAP Business One, co umożliwia rozliczenie i kontrolę kosztów zleceń produkcyjnych oraz analizę wydajności pracowników
  • Czas operacyjny: aplikacja umożliwia kompleksowe śledzenie czasu operacyjnego, wyłączając czasy przestojów planowanych, w tym przygotowania stanowiska, przezbrojeń i remontów. Dzięki temu możliwe jest dokładne analizowanie efektywności procesów produkcyjnych i identyfikowanie obszarów optymalizacji
  • Logistyka produkcji: zamawianie przesunięcia surowców i zgłaszanie produkcji wyrobów gotowych, półproduktów do/z maszyn – na podstawie bieżącego zapotrzebowania, związanego z wydajnością, czy pojemnością lokalizacji składowania
  • Kontrola jakości: SAKOL MES umożliwia również skuteczne zarządzanie procesem kontroli jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego. W różnych firmach proces kontroli może przebiegać w różny sposób. Kontrola może polegać na prostej weryfikacji (np. wyrób zgodny/niezgodny – podanie przyczyny) lub w zależności od branży scenariusze kontroli mogą być bardziej rozbudowane: kontrola laboratoryjna, ocena próbek surowców, wyrobów. W przypadku nieprawidłowości można podjąć decyzję o kwarantannie, blokadzie, wycofaniu. System umożliwia raportowanie i analizowanie wyników kontroli jakości, alertowanie nieprawidłowości oraz generowanie wymaganych dokumentów i protokołów kontroli jakości.
  • Drukowanie etykiet: połączenie z drukarkami etykiet umożliwia automatyczne generowanie i drukowanie etykiet na każdym etapie produkcji oraz magazynowania. Operatorzy mogą bezpośrednio z systemu SAP drukować etykiety z kodami QR/kreskowymi, numerami partii i innymi danymi. Wydruki mogą być dostosowane do specyficznych wymogów klienta. Etykiety logistyczne ułatwiają pełną identyfikowalność produktów oraz zapewniają działom magazynu i logistyki na bieżąco zarządzać procesami dostaw i pakowania.
  • Matryca kompetencji: do zadań produkcyjnych może być wyświetlana lista dostępnych pracowników, posiadających odpowiednie kompetencje. W przypadku połączenia z systemem kadrowo-płacowym, lista może uwzględniać nieobecności. Dzięki temu zadania przydzielane są pracownikom posiadającym odpowiednie uprawnienia czy umiejętności.

Korzyści z rozszerzenia funkcjonalności SAP B1 o rozwiązanie SAKOL MES

Rozszerzenie funkcjonalności SAP Business One o SAKOL MES może przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Oto kilka z nich:

  • Monitorowanie postępu produkcji w czasie rzeczywistym
  • Zwiększenie efektywności produkcyjnej
  • Dokładna i natychmiastowa identyfikacja kosztów operacyjnych
  • Lepsza kontrola nad procesami produkcyjnymi
  • Eliminacja błędów i pomyłek

Pamiętaj, że korzyści mogą się różnić w zależności od specyfiki Twojego biznesu i procesów produkcyjnych. Zawsze warto skonsultować się z nami  przed podjęciem decyzji o implementacji takiego rozwiązania.
Umów się na bezpłatną konsultację.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Webinarium
wkrótce