Poznaj koszty SAP

Ile kosztuje SAP Business One? Jeśli zależy Ci na uzyskaniu szybkiej odpowiedzi, przejdź do naszego kalkulatora. Natomiast jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące czynników wpływających na cenę systemu, przeczytaj poniższy tekst.

Cena SAP Business One - co składa się na koszt systemu?

Jest wiele czynników, które wpływają na koszt zakupu i wdrożenia systemu SAP Business One. W uproszczeniu można wyróżnić trzy główne w przypadku Cloud, cztery w przypadku On-Premise:

  • Licencje
  • Wdrożenie
  • Opieka, rozwój systemu i integracje
  • Infrastruktura sprzętowa w modelu On-Premise z własnym serwerem,
    (link do wymaganych parametrów serwera)

Żeby oszacować ten koszt precyzyjnie, musisz dobrać odpowiednie typy licencji, określić zakres wdrożenia, integracji, model licencjonowania. Jeśli wydaje Ci się to skomplikowane, skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez cały proces wyboru: rodzaju licencji, bazy danych (HANA lub SQL), opcji zakupu lub hostingu (Cloud, On-Premise), usługi wdrożeniowej, integracji czy indywidualnych rozwiązań, których możesz potrzebować. Rozumiemy jednak, że może nie chcesz od razu rozmawiać z nami, a nawet nie jesteś do końca pewny czy SAP Business One jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy. Dlatego udostępniamy poniższy tekst, z którego dowiesz się jakie czynniki wpływają na cenę systemu.

Licencje SAP Business One

W SAP B1 wyróżniamy kilka typów licencji. Główne to licencje na użytkownika nazwanego:  profesjonalne i limitowane oraz licencje dostępu pośredniego.

Licencje profesjonalne SAP Business One
Licencje profesjonalne SAP Business One są licencjami „pełnymi”, co oznacza, że ​​umożliwiają dostęp do wszystkich modułów i funkcjonalności systemuDodatkowo, licencje profesjonalne zapewniają dostęp do zestawu narzędzi programistycznych Software Development Kit (SDK) bez dodatkowych kosztów.

Licencje limitowane SAP Business One
Licencje limitowane SAP Business One, jak sama nazwa wskazuje, są licencjami „częściowymi”, co oznacza, że ​​nie obejmują one pełnego zestawu funkcji, który zapewniają licencje profesjonalne. Licencje limitowane występują w trzech różnych wariantach:

  • CRM
  • Finansowa
  • Logistyczna

Każda z licencji zawiera inną kombinację zestawów uprawnień do modułów i funkcji. Poniższa tabela zawiera podsumowanie typów licencji i modułów. Cena wszystkich 3 rodzajów licencji limitowanych jest taka sama. Ponadto możesz zmienić rodzaj posiadanej licencji, jeśli w przyszłości zmienią się wymagania Twojej firmy/użytkowników. Jeśli licencja limitowana okaże się niewystarczająca, możesz ją upgrade’ować w dowolnym momencie do licencji profesjonalnej dopłacając różnicę.

Inne typy licencji
Oprócz licencji profesjonalnych i limitowanych, z których głównie korzystają użytkownicy  SAP Business One, dostępnych jest kilka innych rodzajów licencji. Są to np. licencje tylko dla użytkowników aplikacji mobilnych; licencje dostępu pośredniego (Indirect Access) w przypadku korzystania z danych SAP Business One za pośrednictwem zewnętrznych interfejsów API (np. na terminalach mobilnych lub panelach produkcyjnych, integracji B2B/B2C i innych). Mniejsze firmy mogą skorzystać z licencji na pakiet startowy dla firm do 5 użytkowników.

Cloud czy On-Premise – model licencjonowania
Wszystkie wymienione wyżej rodzaje licencji są dostępne w dwóch modelach licencjonowania – można kupić je na własność (On-Premise, licencje wieczyste) lub korzystać z nich w ramach opłaty subskrypcyjnej (Cloud, licencje czasowe). 

Dowiedz się więcej o On-Premise i Cloud -> Poznaj modele licencjonowania ERP 

ModułTyp licencji SAP
 ProfesjonalnaLimitowana (CRM)Limitowana (Logistyczna)Ograniczona (Finansowa)
AdministracjaPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy
KsięgowośćPełnyPodglądPodglądPełny poza edycją budżetu i rachunku kosztów
CRMPełnyPełnyCzęściowyCzęściowy
Szanse sprzedażyPełnyPełnyNiedostępneNiedostępne
SprzedażPełnyCzęściowyPełny poza edycją ofertyCzęściowy
ZakupPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy
Partnerzy handlowiPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy
BankiPełnyPodglądPodglądPełny
Gospodarka materiałowaPełnyOgraniczonyCzęściowyOgraniczony
ZasobyPełnyNiedostępnyPełnyOgraniczony
ProdukcjaPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy
MRPPełnyNiedostęneNiedostępneNiedostępne
SerwisPełnyPełnyNiedostępneNiedostępne
PracownicyPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy
Zarządzanie projektamiPełnyNiedostępneNiedostępneNiedostępne
RaportyPełnyCzęściowyCzęściowyCzęściowy

Koszty wdrożenia

Elastyczność SAP Business One daje Ci możliwość korzystania ze standardowej funkcjonalności, praktycznie bez wdrożenia. Wystarczy, że dostaniesz dostęp do oprogramowania i nauczysz się z niego korzystać.  Natomiast jeśli Twoje wymagania są większe i chcesz mieć system bardziej rozbudowany, dopasowany do Twojej firmy i obsługi specyficznych procesów, konieczne będzie wdrożenie. Wdrożenie jest kilkuetapowym procesem, którego pierwszym etapem jest analiza wymagań. Na podstawie analizy przygotujemy i dopasujemy system SAP Business One do Twoich potrzeb, wykonamy ewentualne integracje z aplikacjami zewnętrznymi. Przed uruchomieniem przeszkolimy użytkowników i wspólnie przetestujemy system żebyś mógł bezpiecznie i sprawnie pracować. Projekt wdrożeniowy średnio trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Koszt i czas trwania projektu wdrożeniowego zależy głównie  od zakresu, poziomu skomplikowania, ilości interfejsów zewnętrznych i integracji.  

Opieka po uruchomieniu, rozwój systemu

Po uruchomieniu systemu, jeśli zdecydujesz się na opiekę serwisową (maintenance), będziesz miał dostęp do najnowszych wersji systemu i bieżących aktualizacji, uwzględniających m.in. zmiany przepisów, nowe funkcjonalności i usprawnienia. W ramach opieki serwisowej zapewnimy Ci ciągłość pracy systemu, bieżące wsparcie użytkowników, dostęp do Help Desk i portalu klienta z m.in. materiałami opisowo-technicznymi dot. systemu. Będziesz mógł stale rozwijać system wraz ze wzrostem firmy, uruchamiać nowe obszary i funkcjonalności w miarę zmieniających się warunków rynkowych i otoczenia biznesowego.

Podsumowanie

Powyżej opisaliśmy najważniejsze czynniki wpływające na koszt zakupu i wdrożenia systemu SAP Business One. Dzięki tym informacjom możesz wybrać najbardziej optymalny dla siebie wariant licencji jak i wdrożenia. Jeżeli już policzyłeś, zdecydowałeś, które opcje najbardziej Ci odpowiadają, jednak budżet przekracza Twoje możliwości, warto sprawdzić dostępne  fundusze unijne, czy dostępne formy finansowania. Możemy na przykład zaproponować finansowanie przez Siemens Finance. Jeśli chciałbyś o tym pogadać, skontaktuj się z nami. Pomożemy podjąć Ci decyzję i wycenimy koszty zakupu i wdrożenia.  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie