FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące systemu SAP Business One.

SAP z niemieckiego tłumaczony jest jako Systemanalyse und Programmentwicklung, a z angielskiego Systems Applications and Products in Data Processing. SAP, a dokładnie SAP SE to nazwa niemieckiego przedsiębiorstwa informatycznego, które jako pierwsze na świecie stworzyło komercyjne oprogramowanie typu ERP.

SAP SE to aktualna nazwa firmy, która w 2014 roku zmieniła formę prawną ze spółki „AG” na spółkę europejską (Societas Europaea, SE), podkreślając swój międzynarodowy charakter.

ERP (Enterprise Resources Planning) to oprogramowanie umożliwiające zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Dzięki systemowi ERP możesz efektywnie zarządzać ludźmi, procesami i danymi. Dzięki ERP zintegrujesz wszystkie obszary działalności firmy.

SAP ERP to zintegrowany system służący do zarządzania zasobami przedsiębiorstw (dużych, średnich i mniejszych) stworzony przez SAP. Jest jednym z najpopularniejszych systemów wspierających zarządzanie biznesem na całym świecie.  

SAP Business One to oprogramowanie ERP dedykowane mniejszym i średnim firmom oraz lokalnym oddziałom dużych firm/korporacji, integrujące wszystkie niezbędne funkcjonalności biznesowe: obsługę klienta – CRM, sprzedaż i serwis; zakupy, magazyn, dystrybucję i logistykę; zarządzanie projektami i zasobami; prognozy, MRP i produkcję; analizy i raportowanie, finanse, księgowość i kontrolling. System SAP Business One jest rozwiązaniem używanym przez ponad 70 000 klientów w ponad 170 krajach na świecie.

Tak, SAP Business One to przede wszystkim spójne, czytelne, dostosowane do potrzeb użytkownika środowisko. Nowoczesny, oparty na rolach, intuicyjny i przejrzysty interfejs, zaawansowana, kontekstowa wyszukiwarka oraz możliwość budowania własnego pulpitu użytkownika zapewniają łatwy i szybki dostęp do bieżącej informacji.

Oprogramowanie księgowe obsługuje wyłącznie pojedynczą funkcję biznesową, natomiast system ERP cały zakres funkcji biznesowych organizacji, między innymi: finanse, zasoby ludzkie, sprzedaż, marketing, logistykę, zarządzanie relacjami z klientami (CRM) etc. 

SAP jest często kojarzony jako dostawca oprogramowania dla korporacji i dużych firm, jednak statystyki pokazują, że ponad 80% klientów SAP to firmy z sektora MŚP. Oferta SAP przeznaczona jest dla każdego rodzaju biznesu – bez względu na branżę i wielkość. Zatem zarówno bardzo duże firmy i korporacje (SAP S/4HANA), mniejsze i średnie (SAP Business One) jak i mikroprzedsiębiorstwa i start-upy (SAP Business One Starter Package) znajdą odpowiednie rozwiązanie dla siebie. 

SAP Business One jest to rozwiązanie elastyczne cenowo i dostosowane do możliwości finansowych firm z sektora MŚP. Można zacząć od wersji Starter Package, a później, w miarę rozwoju firmy rozszerzać zakres i dostosowywać system do zmieniających się potrzeb. Licencje można kupić na własność (on-premise), w modelu subskrypcyjnym (cloud) lub w leasingu (z możliwością wykupu). 

Obszary obsługiwane przez SAP Business One to: CRM – obsługa klienta, sprzedaż i serwis; zakupy, magazyn, dystrybucja i logistyka; zarządzanie projektami i zasobami; prognozy, MRP i produkcja; a także analizy i raportowanie oraz finanse, księgowość i kontrolling. Wszystkie dane dotyczące tych obszarów znajdują się w jednym miejscu i są z  sobą powiązane.

Dostępne są 4 typy licencji: licencja profesjonalna (pełen dostęp do wszystkich funkcjonalności i informacji) oraz 3 rodzaje licencji limitowanych (CRM, Logistyczna i Finansowa) umożliwiające dostęp do wybranego zakresu. 

SAP Business One zapewnia potężne zintegrowane narzędzia analityczne i raportujące, takie jak Crystal Reports i HANA, które umożliwiają dostęp do krytycznych informacji biznesowych we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

SAP Business One jest dostępny jako rozwiązanie lokalne lub w chmurze SAP, Amazon Web Services (AWS), Azure i inne. SAP Business One działa zarówno na platformach SAP HANA, jak i Microsoft SQL Server.

System SAP Business One dostępny jest na platformie HANA – innowacyjnej bazie danych w technologii In-Memory, bądź na klasycznej bazie danych MS SQL, działającej na serwerach w środowisku Windows. 

Firmy, które wdrożą SAP Business One szybko dostrzegają wymierne korzyści, są to między innymi: lepsze i skuteczniejsze zarządzanie, dobra komunikacja pomiędzy działami w firmie, usprawnienie wszystkich operacji, pełna automatyzacja procesów, wyeliminowanie błędów, przestojów i awarii, lepsza i szybsza obsługa klientów, natychmiastowy dostęp do informacji, możliwość analizy danych w czasie rzeczywistym czy optymalizacja wykorzystania zasobów.

SAP przeznacza około 2 mln euro dziennie na badania i rozwój (R&D) swoich produktów, w tym SAP Business One. Kupując rozwiązanie od światowego lidera, zapewniasz stabilność i ciągłe wsparcie oraz rozwój systemu dla Twojej firmy. SAP dostarcza regularne mapy rozwoju SAP Business One, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że oprogramowanie będzie wspierane w przyszłości.

SAP Business One jest dostępny na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz urządzaniach działających na systemie operacyjnym Android. Dzięki temu masz dostęp do wszystkich danych biznesowych z dowolnego miejsca na świecie.

Czynniki zwrotu z inwestycji (ROI), jakie najczęściej wymieniają klienci to między innymi: lepsze prognozowanie i zarządzanie zapasami, łatwiejsze utrzymywanie relacjami z kontrahentami, wyższa wydajność i optymalizacja procesów, bezpieczeństwo danych, możliwość budowania strategii, szybki dostęp do danych, a także lepsza
obsługa klientów.

Wyżej wymienione korzyści to przykładowe czynniki wpływające na maksymalizację zwrotu z inwestycji. Ich dokładne
obliczenie wymaga szczegółowej analizy danych rzeczywistych.
 

Rozpoczynamy od analizy potrzeb i przygotowania koncepcji biznesowej, na podstawie której następnie realizujemy projekt. W kolejnych krokach szkolimy, przeprowadzamy testy, aby użytkownicy sprawnie rozpoczęli pracę z nowym systemem. Po zakończeniu wdrożenia zapewniamy wsparcie i dalszy rozwój.

Alternatywną metodą wdrożenia jest Agile, czyli uruchamianie poszczególnych funkcjonalności, w określonych obszarach, małymi krokami.   

Istnieje kilka czynników, które określają jak szybko SAP Business One może zostać wdrożony i dostosowany do Twojej firmy. Są to między innymi: wielkość firmy, złożoność struktury biznesowej czy ilość specyficznych rozwiązań dedykowanych

SAP Business One umożliwia migrację danych z poprzedniego systemu. Import danych jest jednym z elementów wdrożenia.

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie bez uwzględnienia dodatkowych informacji i parametrów. Dlatego najczęściej dostarczamy serwer skonfigurowany do potrzeb klienta lub udostępniamy dokument zawierający listę wymagań producenta. 

Aktualizacje są wydawane na bieżąco wraz ze zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego i skarbowego. Natomiast nowe wersje są udostępniane średnio co 2-3 lata, w oparciu o plan rozwoju produktu (Roadmap SAP Business One).  

Zlecając wycenę, otrzymasz standardowy koszt aplikacji SAP Business One wraz z kosztami dodatkowymi w zależności od liczby użytkowników, rodzaju wymaganego dostępu, usług wdrożeniowych czy opłat serwisowych. Możesz także oszacować koszty na naszej stronie: www.altab.pl/cennik

SAP HANA jest elastycznym, wielofunkcyjnym środowiskiem, które w czasie rzeczywistym umożliwia przetwarzanie, analizę i prezentowanie danych pochodzących z wielu źródeł. 

Tak, dostępne jest narzędzie do migracji bazy danych, które umożliwia przejście do wersji SAP Business One działającej na SAP HANA.

Platformy cloudowe (wymienione powyżej) obsługują, zarządzają i kontrolują komponenty od systemu operacyjnego hosta i warstwy wirtualizacji po infrastrukturę fizyczną i obiekty. Administrator klienta zarządza systemem operacyjnym oraz wszystkimi uruchomionymi aplikacjami i bazami danych.

Tak, możesz uzyskać dostęp do wersji demo i pracować na niej samodzielnie sprawdzając jak działa system. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie internetowej, a natychmiast otrzymasz od nas dane dostępowe wraz z instrukcją: uzyskaj dostęp do demo

Wystarczy, że zapiszesz się na prezentację online. Jak to zrobić? Przejdź do kalendarza rezerwacji, wybierz dogodny termin i godzinę i spotkaj się z nami kiedy tylko chcesz!

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie