System ERP SAP

Każde przedsiębiorstwo dąży do optymalizacji procesów biznesowych, wzrostu wydajności i redukcji kosztów. Posiadanie nowoczesnego oprogramowania pozwalającego na kierowanie, planowanie, zarządzanie oraz kontrolowanie niemalże wszystkich działań w firmie jest czynnikiem warunkującym sukces prowadzonego przez Ciebie biznesu.

Wybierz SAP Business One i dołącz do grona 70 000 klientów korzystających z nowoczesnej platformy cyfrowej do zarządzania przedsiębiorstwem. Postaw na jeden system ERP SAP, który da Ci całościowy obraz Twojej firmy. W Altab oferujemy modelowe rozwiązania biznesowe, które dopasujesz do indywidualnych wymogów swojego przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o SAP Business One? Umów się na prezentacjęZadzwoń lub napisz.

Analizy SAP Business One

Co to jest system ERP?

ERP (Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to najbardziej zaawansowana grupa zintegrowanych systemów informatycznych wspierających procesy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem. System klasy ERP powstał w latach 90. XX wieku, w wyniku rozszerzenia MRP II, obejmując tym samym szereg procedur finansowych: controlling, rachunkowość zarządczą czy rachunek kosztów, i umożliwiając generowanie dodatkowych analiz, niezbędnych do prawidłowego zarządzania firmą. Największą jego zaletą okazała się integracja i automatyzacja procesów biznesowych poprzez udostępnianie informacji w czasie rzeczywistym oraz korzystanie ze wspólnej bazy danych. System ERP nowszej generacji (ERP II) pozwala już na sprawne zarządzanie kontaktami za pomocą CRM (Customer Relationship Management), a także na zarządzanie łańcuchem dostaw za pomocą SCM (Supply Chain Management).

Systemy klasy ERP podlegają nieustannym zmianom w zakresie wykorzystywanej technologii i oferowanej funkcjonalności. Stanowią zespół współpracujących ze sobą aplikacji, które działają w oparciu o scaloną bazę danych i mogą na tej podstawie wspierać zarządzanie wszystkich działów w przedsiębiorstwie. Informacje wprowadzane przez użytkowników systemu do wspólnej bazy są natychmiast widoczne, a następnie przetwarzane i uaktualniane, dzięki czemu przepływ informacji w firmie jest bardzo sprawny.

System ERP pełni funkcje:

  • planistyczne,
  • kontrolne,
  • administracyjne,
  • zaopatrzeniowe,
  • finansowe,
  • raportowe.

Korzystanie z systemów klasy ERP usprawnia funkcjonowanie wielu obszarów przedsiębiorstwa, w tym między innymi produkcji, logistyki, finansów, obsługi klienta czy zasobów ludzkich. Integracja systemów IT przyczynia się do wzrostu efektywności procesów gospodarczych, usprawnienia działań związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem informacji oraz doskonalenia procesów produkcyjnych i logistycznych, a więc polepszenia wszystkich procesów biznesowych w przedsiębiorstwie.

Oprogramowanie SAP

Reprezentantem systemu ERP jest SAP Business One – uznawany za najlepszy na świecie zintegrowany system informatyczny średnich i mniejszych przedsiębiorstw. To także najpopularniejsze rozwiązanie klasy ERP, cenione zwłaszcza za prorozwojowość i możliwość dostosowania do indywidualnych wymogów przedsiębiorstwa. Oprogramowanie SAP umożliwia obsługę niemalże wszystkich procesów w firmie, integrując je w jeden system informatyczny. System ERP SAP umożliwia elektroniczną wymianę informacji i dokumentów, a także możliwość dostosowania funkcjonalności do indywidualnych rozwiązań użytkownika. Jest nieustannie rozwijany i daje możliwość dopasowania do warunków otoczenia przedsiębiorstwa. To nie koniec zalet systemu SAP. Program umożliwia zarządzanie firmą w wielu obszarach, począwszy od działań logistycznych, aż po nowoczesne narzędzia controllingu.

Zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem SAP Business One 10 ekran

Możliwości systemu SAP

System SAP to jedno kompleksowe rozwiązanie, które można zastosować we wszystkich działach przedsiębiorstwa. Oprogramowanie jest na tyle elastyczne, że pozwala na łatwe dostosowanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb firmy. Z uwagi na otwartą architekturę oraz wbudowane narzędzia programistyczne, daje możliwość wzbogacenia struktury systemu o dodatkowe opcje – branżowe rozszerzenia dostosowane do specyfiki każdego przedsiębiorstwa.

  • Zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientami
    System ERP SAP wspomaga dział sprzedaży w realizacji wszystkich zaplanowanych działań – od pierwszej rozmowy z klientem, poprzez sfinalizowanie transakcji, aż po obsługę posprzedażową. Pozwala na przechowywanie ważnych informacji o klientach w jednym miejscu i sprawne nimi zarządzanie. System ERP SAP umożliwia również tworzenie szczegółowych raportów związanych ze wszystkimi aspektami procesu sprzedaży, planowanie kampanii marketingowych, a także skuteczne zarządzanie umowami gwarancyjnymi i serwisowymi. Dzięki dostępnym aplikacjom mobilnym możliwy jest ciągły kontakt z klientami, niezależnie od miejsca i czasu.
  • Kontrola zaopatrzenia i magazynu
    System komputerowy SAP wspomaga proces zarządzania magazynem, lokalizacjami towarów, partiami i numerami seryjnymi. Dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych, RFID, QR czy DataMartix i integracji z terminalami lub kolektorami danych pozwala na automatyzację pracy i zwiększenie jej wydajności, prowadząc tym samym do zoptymalizowania procesów dystrybucji towarów i zmniejszenia nakładów finansowych.
  • Planowanie produkcji
    Oprogramowanie SAP pozwala na efektywne zarządzanie zapasami i tworzenie optymalnych planów zaopatrzenia towarów niezbędnych do produkcji, gwarantując ich dostępność, bez konieczności utrzymywania nadwyżek magazynowych. Umożliwia wygodne rejestrowanie procesów przyjmowania i wydawania towarów, śledzenie lokalizacji zapasów i transferów, a także aktywowanie zleceń wysyłki i dostaw.
  • Zarządzanie projektami i zasobami
    Dostęp do bieżącej analizy kosztów oraz raportów obrazujących realizowane aktualnie projekty umożliwia śledzenie i kontrolowanie skuteczności podejmowanych czynności, a także szybkie reagowanie na pojawiające się błędy lub eliminowanie działań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. To pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów, skrócenie czasu pracy, a co za tym idzie obniżenie kosztów.
  • Analityka i raportowanie
    System ERP SAP daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia analiz i raportów, pozwalając tym samym na podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji. Zgromadzone informacje na temat wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa można rozpatrywać na wielu płaszczyznach, a wyniki analiz udostępniać całej firmie. Użytkownicy mają łatwy wgląd do przychodów i kosztów, co pozwala im na wygodną ocenę skuteczności działań i podejmowanie decyzji na podstawie aktualnych danych.
  • Zarządzanie finansami
    Program SAP pozwala na zautomatyzowanie wszystkich operacji finansowych w firmie. Umożliwia precyzyjne zarządzanie przepływami pieniężnymi, kontrolę budżetów, monitorowanie kosztów projektów, zarządzanie środkami trwałymi, a także automatyczną obsługę wszystkich kluczowych procesów księgowych w przedsiębiorstwie. Dzięki możliwości tworzenia sprawozdań i analiz pozwala na bieżące kontrolowanie wydatków i podejmowanie decyzji korzystnych z finansowego punktu widzenia.
SAP moduły w systemie ERP Business One

Gdzie sprawdzi się program komputerowy SAP?

System SAP wychodzi naprzeciw takim procesom firmy, jak finanse, logistyka, zarządzanie zasobami ludzkimi czy controlling. Rozwiązanie to dedykowane jest średnim i małym przedsiębiorstwom, bez względu na branżę, w jakiej funkcjonują. Program sprawdzi się zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych czy handlowych. – wszędzie tam, gdzie zarządzanie różnego rodzaju procesami wymaga wsparcia informatycznego. Zdecydowana większość systemów ERP ma budowę wielomodułową, a to oznacza, że pozwala na wdrożenie wszystkich lub niektórych elementów w zależności od specyfiki czy potrzeb danego przedsiębiorstwa. System ERP SAP to kompleksowy pakiet wszystkich modułów, to właśnie sprawia, że jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań informatycznych.

System SAP – korzyści z wdrożenia

Wdrożenie systemu ERP SAP przynosi szereg długofalowych korzyści. Najważniejszą z nich jest oczywiście znaczna redukcja kosztów. Zautomatyzowanie większości procesów w firmie, możliwość weryfikowania planów produkcyjnych, kontrola przepływów pieniężnych, monitorowanie wydajności i efektywności zarządzania zasobami – wszystko to ma istotny wpływ na oszczędność kosztów w przedsiębiorstwie. System komputerowy SAP to także znaczna oszczędność czasu, rozumiana przede wszystkim jako szybsze wykonywanie działań dzięki automatyzacji wielu procesów oraz sprawniejsze pozyskiwanie danych. Dzięki wdrożeniu systemu SAP szereg procesów biznesowych w firmie ulega usprawnieniu. Oprogramowanie to pozwala na skrócenie czasu komunikacji z klientem, efektywne badanie jego potrzeb i polepszenie jakości obsługi. System ERP SAP umożliwia kierowanie, planowanie, zarządzanie oraz kontrolowanie różnych działań, dostosowując indywidualne potrzeby poszczególnych działów firm do siebie.

Jak przygotować firmę do wdrożenia oprogramowania ERP SAP?

Wdrożenie oprogramowania SAP poprzedza bardzo dokładna analiza przedsiębiorstwa, uwzględniająca zachodzące w nim procesy biznesowe, a także rekomendację optymalizacji działań rozwojowych. Implementacja systemu ERP SAP może być dla przyszłych użytkowników sporym wyzwaniem, dlatego do procesu tego warto odpowiednio się przygotować.

Kluczowym aspektem w tym zakresie jest przede wszystkim dokładne sprecyzowanie oczekiwań względem integracji systemu. Należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które system ma obsługiwać w przyszłości, a także procesy, które wymagają usprawnienia. Implementacja wszystkich możliwych funkcjonalności, bez dokładnego przeanalizowania ich realnego wpływu na skuteczność procesów realizowanych w firmie, niestety nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Należy więc dopasować nie tylko właściwe elementy systemu, ale także odpowiedni dla danej organizacji model użytkowania ERP.

Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność dokonania zmian w strukturze, a niekiedy nawet w kulturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Firma przystępująca do wdrożenia systemu ERP SAP powinna mieć świadomość, które procesy należy zoptymalizować oraz w jaki sposób wpłynie to na jej dotychczasową działalność. Przyszli użytkownicy oprogramowania powinni zdawać sobie sprawę z tego, w jakim celu jest on wdrażany i jakie korzyści niesie ze sobą – to pozwoli uniknąć negatywnego nastawienia do konieczności stosowania nowych rozwiązań.

Integracja systemów IT zawsze powinna odbywać się etapowo. Nie inaczej jest z oprogramowaniem SAP – proces ten jest długofalowy, zwłaszcza że podczas implementacji pod uwagę brane są również perspektywy rozwojowe. System powinien być elastyczny i skalowalny, a więc otwarty na poszerzanie funkcjonalności wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.

Mimo iż system ERP SAP to gotowe rozwiązanie informatyczne, jego wdrożenie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, dlatego wymaga współpracy z doświadczonym w tym zakresie partnerem, zapewniającym profesjonalne wsparcie na każdym etapie – począwszy od wyboru optymalnego rozwiązania, aż po konfigurację, testy, start systemu i profesjonalny serwis po uruchomieniu.

W Altab przywiązujemy ogromną wagę do kompleksowej obsługi naszych klientów. Zapewniamy fachowe doradztwo przy wyborze systemu, dostarczamy kompletne oprogramowanie oraz sprzęt, a także służymy profesjonalnym wsparciem powdrożeniowym. Jeżeli chcesz wdrożyć w swojej firmie skuteczny system do zarządzania firmą, oferujący znacznie więcej niż standardowy ERP, postaw na SAP Business One – nowoczesną platformę cyfrową, dzięki której usprawnisz wszystkie obszary swojej działalności.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP – SAP Business One? Umów się na prezentacjęZadzwoń lub napisz.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie