Wprowadzenie Krajowego Systemu Faktur Elektronicznych (KSeF) to kolejny krok cyfryzacji rozliczeń przedsiębiorstw z Urzędem Skarbowym. Termin obowiązku korzystania z e-Faktur w Polsce wielokrotnie ulegał zmianie. Pierwotnie zakładano wprowadzenie KSeF w 2023 roku, jednak 17 czerwca 2022 roku Rada Unii Europejskiej ogłosiła projekt, zgodnie z którym fakturowanie elektroniczne w Polsce byłoby obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku. Ten termin następnie przesunięto na 1 lipca 2024. Była to odpowiedź na prośby przedsiębiorców, którzy alarmowali, że potrzebują więcej czasu na przygotowania do wdrożenia nowego rozwiązania. 

19 stycznia 2024 roku na konferencji prasowej MF Andrzej Domański poinformował, że w 2024 roku nie zostanie uruchomiony obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Minister stwierdził, że ze względu na obecny stan przygotowań wdrożenie obowiązkowego e-fakturowania nie jest możliwe ani od 1 lipca 2024, ani nawet do końca 2024 roku. Dodał, że obowiązkowy KSeF jest potrzeby w polskim systemie podatkowym i zostanie wprowadzony, jak najszybciej to możliwe, ale jedynie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Poprawki do projektu miały zostać wprowadzone po konsultacjach społecznych.  

Z początkiem marca 2024 zapowiadane przez Ministerstwo Finansów konsultacje dotyczące KSeF zostały zakończone. Około 10 000 osób wzięło udział w rozmowach o funkcjonowaniu Krajowego Systemu e-Faktur. Aktualnie MF analizuje uwagi zgłoszone podczas konsultacji i już w drugiej połowie marca poznamy efekty tych rozmów oraz projekt rozwiązań do dalszych uzgodnień. Natomiast do końca czerwca MF chce zakończyć kwestie legislacyjne związane z KSeF. 

Ostatnie doniesienia wskazują, że być może już od 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek rejestrowania faktur sprzedaży (ustrukturyzowanych) w KSeF.

Kategorie

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie