Automatyczna weryfikacja kontrahenta w SAP Business One (NIP, Biała Lista, Vies, Płatnik VAT)

Weryfikacja konta Partnera Handlowego na Białej Liście, weryfikacja podatników VAT oraz automatyczne zakładanie kartotek Partnerów Handlowych to najważniejsze korzyści jakie daje użytkownikom systemu SAP Business One rozszerzenie funkcjonalne Alt Business Partner Weryfikator (AltBP).  

Automatyczne weryfikowanie kontrahentów w bazach: GUS, VIES i Biała lista

Rozszerzenie funkcjonalne SAP Business One – AltBP automatycznie sprawdza dane kontrahentów w bazach GUS (Główny Urząd Statystyczny), KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) i UE dając następujące możliwości:  

  • weryfikowania wszystkich numerów kont bankowych dostępnych w KAS (nawet tych, które nie są wprowadzone do SAP),
  • automatycznego zakładania kartotek PH obejmującego import danych z bazy GUS według numeru NIP lub REGON,
  • kontroli poprawności numeru NIP,
  • weryfikacji czy klient znajduje się na białej liście podatników VAT,
  • weryfikacji VAT UE Partnerów Handlowych w VIES,
  • weryfikacji czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • sprawdzenia czy NIP firmy jest zarejestrowany jako NIP europejski.

Biała lista – możliwość sprawdzenia kont kontrahenta

W SAP Business One możesz automatycznie sprawdzić wszystkie rachunki bankowe wybranego kontrahenta, na które bezpiecznie dokonasz płatności, unikając wykonania przelewu na rachunek niebędący na Białej Liście. Funkcjonalność ta jest szczególnie pomocna w momencie przygotowywania rekomendacji do płatności czyli paczki przelewów. Wówczas wszystkie rachunki kontrahentów, które zostały podane na fakturach VAT są weryfikowane z Białą Listą. Jeżeli rachunek nie znajduje się na Białej Liście, przed wykonaniem przelewu, wbudowany system alarmów w SAP Business One wyśle ostrzeżenie z komunikatem Brak konta na Białej Liście.

Pobieranie Białej Listy online w SAP Business One możesz wykonać zarówno dla całej bazy danych bądź zawęzić kryteria wyboru przy użyciu filtrów. Możesz masowo zweryfikować NIPy swoich kontrahentów i pobrać konta Białej Listy.

Historia weryfikacji statusu VAT/VIES w SAP Business One

Wyniki i historia przeprowadzonych weryfikacji i zmian statusu kontrahenta zapisywane są w systemie SAP Business One i dostępne w formie raportów, między innymi: raport VIES czy raport VAT aktywny. W każdej chwili, w razie potrzeby można sięgnąć do historii sprawdzania i odnaleźć odpowiedni numer.

Aktualizacja danych online w SAP Business One

Kolejną funkcjonalnością SAP Business One jest możliwość aktualizacji danych online zarówno dla całej bazy (czyli wszystkich dostawców jak i odbiorców) jak też dla wybranych grup, które możesz filtrować według różnych parametrów i na tej podstawie sprawdzać czy aktualizować dane online. Możesz dla wybranych odbiorców weryfikować poprawność kartotek i pobrać ich dane online, aby zaktualizować je z danymi z bazy GUS.

AltBP - najważniejsze korzyści w skrócie:

  • Automatyczne dodawanie Kartotek Kontrahentów zarówno w SAP Business One jak i w Elektronicznym Obiegu Dokumentów (SPUMA),
  • Automatyczna weryfikacja i aktualizacja danych Kontrahentów,
  • Możliwość raportowania na potrzeby kontroli skarbowej.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie