14 lipca 2023

Plany SAP wobec rynku MŚP – relacja z SAP SME Summit 2023

W dniach 13-15 czerwca w Wiedniu odbył się SAP Partner Summit. Wydarzenie było okazją dla Partnerów SAP z Europy do zapoznania się nie tylko z innowacyjnymi rozwiązaniami i trendami branżowymi, ale przede wszystkim z planami rozwoju produktów SAP dla sektora firm średniej wielkości na najbliższe lata. Podsumowano też 2022 rok. Było to jedno z trzech cyklicznych wydarzeń organizowanych dla Partnerów SAP na świecie. Pozostałe odbyły się w Bangkoku i Panamie.  

SAP SME Summit – najważniejsze wydarzenie dla Partnerów SAP

SAP SME Summit to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych cyklicznie dla Kanału Partnerskiego SAP w różnych miastach i na różnych kontynentach. Tym razem spotkanie dla partnerów z Europy odbyło się w Wiedniu. Jak co roku Partnerzy brali udział w panelach dyskusyjnych dotyczących najnowszych, inteligentnych technologii i trendów, między innymi: (UX, CX, IAM, Machine Learning, Cloud, Big Data, Blockchain, IoT); warsztatach interaktywnych czy prezentacjach i spotkaniach tematycznych. Wydarzenie było też okazją dla Partnerów wdrożeniowych, technologicznych i developerów do wymiany wiedzy, pomysłów i doświadczeń czy też zaprezentowania swoich rozwiązań funkcjonalnych i branżowych – opartych na technologii SAP.

Podczas spotkania w Wiedniu producent podsumował ubiegły rok, przedstawił zrewidowaną ofertę – uwzględniając informacje płynące z rynku oraz zaprezentował strategię produktową na najbliższe lata. Strategię, której niezmiennymi od lat filarami są: budowanie cyfrowych, inteligentnych przedsiębiorstw; bezpieczeństwo danych; wdrażanie innowacji automatyzujących procesy oraz korzystanie z najlepszych praktyk biznesowych.

Weryfikacja oferty SAP dla MŚP

W obszarze ERP dla firm średnich i mniejszych w ofercie SAP funkcjonowały 3 systemy – SAP S/4HANA Public Cloud, jego „mniejsza” wersja SAP Business ByDesign oraz SAP Business One. Zawłaszcza w ostatnim czasie można było odnieść wrażenie, że producent główny nacisk kładzie na rozwój  SAP S/4HANA i SAP Business ByDesign, pomijając SAP Business One. Fakt, że S/4 i SAP Business ByDesign są oferowane wyłącznie w chmurze, w interfejsie www, (na co większość firm jeszcze nie jest przygotowana i są one znacznie droższe od dedykowanego dla sektora MŚP – rozwiązania), był powodem, że przedsiębiorcy dużo chętniej decydowali się na SAP Business One, flagowy system dla tego rynku.

Trudność w oferowaniu i utrzymaniu 3 różnych produktów oraz rosnąca popularność SAP Business One spowodowały konieczność zrewidowania oferty SAP dla MŚP i podjęcia decyzji o zakończeniu wsparcia SAP Business ByDesign.

Portfolio produktów SAP dla MŚP - plany rozwoju

W wyniku weryfikacji oferty ERP ogłoszono plany rozwoju rozwiązań dedykowanych MŚP. Jeśli chodzi o portfolio produktów SAP dla rynku MŚP podjęto decyzję o pozostawieniu 2 produktów: SAP Business One i SAP S4/HANA Public Cloud. Bardzo jasny komunikat w tej sprawie przekazał Oliver Bahner, Wiceprezes, Szef Midmarket i Success Ecosystem SAP Cloud ERP. Podkreślił z całą stanowczością, że producent mocno koncentruje się na rozwoju SAP Business One. W swojej mapie rozwoju kładzie nacisk na rozwój funkcjonalności Web Clienta i wzmacnianie bezpieczeństwa zgodnie ze standardami SAP dotyczącymi produktów chmurowych (Identity And Access Management).

Producent przyznał, że pomylił się w swojej strategii produktowej w przestrzeni MŚP, twierdząc, że ignorował produkt uwielbiany przez klientów (SAP Business One) na rzecz innych, które w sektorze MŚP się nie sprawdziły. Dla przykładu, SAP Business One ma ponad 80 000 klientów na całym świecie, a w samym tylko 2022 roku zwiększył ich liczbę o 4 000. Natomiast SAP Business ByDesign po 10 latach i ogromnych nakładach finansowych został kupiony łączenie przez 3000 klientów. Czyli mniej niż SAP B1 w samym 2022 roku” – podkreślił Richard Duffy, CEO i założyciel SMB Solutions Cloud Services Pty Ltd. 

SAP Business ByDesign – zakończenie rozwoju oprogramowania

Przesłanie dotyczące SAP Business ByDesign również było jasne – w II kwartale 2023 firma SAP zakończyła opracowywanie nowych funkcji tego produktu. Oprogramowanie nie będzie rozwijane, ale klienci będą obsługiwani do czasu obowiązywania umów (minimum 10 lat).

Flagowy Produkt ERP dla sektora firm średniej wielkości – niezmienny rozwój SAP Business One

W ostatnich dwóch latach można było odnieść wrażenie, że SAP Business One jest w pewnym stopniu marginalizowany przez producenta. Pojawiały się również pogłoski o zakończeniu wsparcia produktu, które w rzeczywistości nie miały nic wspólnego z prawdą, ponieważ dotyczyły rozwiązania dla dużych firm i korporacji – SAP Business Suite, w tym SAP ECC (zakończenie wsparcia SAP w 2027).

Spotkanie dla Partnerów w Wiedniu definitywnie rozwiewa wszelkie niepokoje związane z przyszłością SAP Business One. Rozwiązanie nie tylko pozostaje w ofercie SAP, jest to obecnie kluczowa propozycja dla firm średnich i mniejszych. Szczególnie, że drugi system proponowany dla rynku MŚP, SAP S/4HANA Public Cloud jest znacznie droższym rozwiązaniem, dostępnym tylko w chmurze publicznej, przeznaczonym dla większych firm o strukturze korporacyjnej, zatrudniających przynajmniej 500 pracowników.

Podsumowując, SAP Business One oferowany w wersji zarówno chmurowej jak i on-premise, na bazie HANA lub MS SQL to przystępne cenowo, elastyczne rozwiązanie z dużymi możliwościami, sprawdzone przez ponad 80.000 firm na całym świecie. Plany rozwoju produktu, w połączeniu z ogólną strategią SAP budowania cyfrowych, inteligentnych przedsiębiorstw, potwierdzają, że wybór SAP Business One może okazać się dobrą inwestycją na przyszłość.

Szybki dostęp do SAP Business One – poznaj możliwości

Jeżeli chcesz przekonać się w praktyce jak działa SAP Business One masz kilka możliwości do wyboru: 

  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie