WMS SAKOL – zarządzanie magazynem e-Commerce w Edu-Książce

Edu-Książka – jeden z największych dystrybutorów podręczników w Polsce, w pełni zautomatyzowała obsługę codziennych zamówień, zwłaszcza w wysokim sezonie, kiedy magazyn realizuje nawet 30 tysięcy zleceń dziennie.   

Jeden z największych dystrybutorów książek w Polsce

Edu-Książka dystrybucją książek zajmuje się od blisko ćwierć wieku. Początki firmy to 1990 rok. Przedsiębiorstwo obecnie jest jedynym z wiodących dystrybutorów podręczników, z bardzo dobrze rozwiniętą siecią sprzedaży – magazynem centralnym i oddziałami regionalnymi. Firma współpracuje z księgarniami tradycyjnymi, internetowymi oraz sieciami sprzedaży książek. Publikacje z oferty Edu-Książki trafiają do wielu punktów sprzedaży hurtowej i detalicznej w Polsce i za granicą. Aby móc obsługiwać jeszcze więcej zamówień, zwłaszcza w obszarze e-commerce, Edu-Książka w 2021 uruchomiła kolejne Centrum Dystrybucyjne w Lublinie.    

Z czego wynikała konieczność wdrożenia WMS SAKOL?

Zmiany na rynku, rozwój e-commerce w Polsce i na świecie, do którego przyczyniła się między innymi pandemia, spowodowały podjęcie przez Edu-Książkę strategicznej decyzji o uruchomieniu kolejnego magazynu – Centrum Dystrybucyjnego w Lublinie. Magazynu, który pozwoli firmie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Zarówno w obszarze B2C jak i B2B.

W związku z tym przedsiębiorstwo potrzebowało nowoczesnego, skalowalnego rozwiązania, które nie będzie powodowało ograniczeń technologicznych, umożliwi dostosowanie się do zmian na rynku i obsługę rosnącej liczby zamówień składanych przede wszystkim przez klientów detalicznych. Dodatkowo, zautomatyzuje i uporządkuje procesy magazynowe, a także zminimalizuje liczbę błędów podczas wydania oraz przyjęcia. W skali nawet 30 000 wydań z magazynu dziennie.

Mamy Partnera, z którym możemy się rozwijać i iść do przodu, nie zastanawiając się nad tym, czy system „podoła czy nie podoła”. Wiemy, że po drugiej stronie mamy profesjonalistów, którzy nam w tym rozwoju zawsze pomogą – podkreśla Przemysław Nowak, Dyrektor IT w Edu-Książka

Najważniejsze obszary i funkcje Altab WMS

WMS SAKOL tak uporządkował procesy, że operatorzy na magazynie prowadzeni są praktycznie „za rękę”. System dokładnie wskazuje, „podpowiada” operatorom co dokładnie mają robić i w którym momencie. Na przykład, ile mają odłożyć sztuk do pojemnika podczas kompletacji czy przyjęcia. To wszystko powoduje, że czynności pracowników na magazynie są szybsze i bardziej precyzyjne, a błędy i pomyłki praktycznie wyeliminowane do zera.

WMS umożliwił Edu-Książce pracę przy pomocy terminali mobilnych i stacjonarnych z systemem Android. Dzięki temu pracownicy firmy korzystają z przyjaznego i przejrzystego, łatwego w obsłudze interfejsu, zgodnego z najnowszymi trendami (UX Friendly).

WMS, a tym samym SAP Business One, został zintegrowany nie tylko z automatyką magazynową (co całkowicie wyeliminowało pracę ręczną), ale także z urządzeniami zewnętrznymi, między innymi z:

  • sorterem paczek – umożliwiającym lokalizowanie i identyfikowanie paczek za pomocą systemu kamer i kodów kreskowych. Dzięki temu Edu-Książka może w ciągu godziny obsłużyć wydanie nawet 2500 paczek
  • sztaplarką – dzięki czemu następuje automatyczny obieg kuwet na bazie ilości zamówień.

Dzięki komunikacji WMS z sorterem paczek, dokładnie wiemy, która paczka zjechała na jaką zarzutkę przypisaną do konkretnego spedytora. Programiści Altab dobrze to rozwiązali, opierając się na pamięci podręcznej. Nie ograniczamy się do odczytów w bazie danych, ale opieramy się na pamięci podręcznej, gdzie dane są zapisywane i odczytywane, a następnie przekazywane do systemu WMS, a w konsekwencji też do SAPa. Jest to według nas optymalne rozwiązanie – dodaje Przemysław Nowak, Dyrektor IT w Edu-Książka Sp. z.o.o.  

Magazyn skrojony pod kątem e-commerce

WMS SAKOL daje możliwość wyboru strategii kompletacji w zależności od rodzaju i liczby zamówień, co w świecie e-commerce jest bardzo istotne. Rozwiązanie polega na tym, aby odpowiednią strategię kompletacji wykorzystywać w oparciu o ilość linii w zamówieniach danego dnia. Inna strategia jest wykorzystywana w przypadku jednego zamówienia zawierającego 200 linii, a inna w przypadku 200 zamówień jednopozycyjnych. W konsekwencji pozwala to na szybszą obsługę zleceń.

WMS daje też możliwość automatycznego przydzielania lokalizacji dla towaru wg. jego wymiaru/pojemności i wagi. W efekcie maksymalnie optymalizuje to wykorzystanie powierzchni magazynowej. Rozłożenie towaru na magazynie w odpowiednich miejscach znacznie obniżyło koszty związane z wykorzystywaną przestrzenią magazynową.

Dzięki WMS SAKOL dla e-commerce w danym miesiącu, można określić klasę rotowalności dla wybranych towarów – w zależności od spodziewanego zapotrzebowania. Związanego np. z sezonowością. Takie grupowanie towarów według klas rotowalności oraz wymiarowanie podczas przyjęcia optymalizuje rozmieszczenie towaru na magazynie, aby jak najszybciej wydawać zamówienia.  

WMS SAKOL jest bardzo elastyczny pod kątem zmian funkcjonalnych. Co to znaczy? System pozwala na rozbudowę o coraz to nowe funkcjonalności. Przy wykorzystaniu Low-Code Developement Edu-Książka ma nieograniczone możliwości dostosowywania do indywidulanych potrzeb. Może dowolnie układać procesy w taki sposób, aby system był efektywny i wydajny.

WMS zintegrowany z SAP Business One to coś, bez czego dzisiaj nie wyobrażam sobie wydawania towarów z magazynu zaznacza Przemysław Nowak, Dyrektor IT w Edu-Książka.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie