Porównanie SAP S/4 HANA i SAP Business One

SAP jest globalnym producentem oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa i światowym liderem w dziedzinie automatyzacji procesów biznesowych. W tym artykule omawiamy dwa główne rozwiązania ERP z oferty SAP — SAP Business One i SAP S/4HANA, z których korzysta ponad 404 000 firm na całym świecie.

Oba są potężnymi i użytecznymi narzędziami, które pomagają zautomatyzować procesy, obniżyć koszty i przyspieszyć rozwój firm. Ponadto zarówno SAP Business One (SAP B1), jak i SAP S/4HANA wykorzystują bazę danych SAP HANA w technologii in-memory.

Po przeczytaniu tego artykułu poznasz mocne strony obu rozwiązań SAP jak i kluczowe różnice pomiędzy nimi. Dzięki temu będziesz mógł podjąć lepszą decyzję przy wyborze systemu dla Twojej organizacji.

S4HANA vs SAP Business One
Jaka jest róznica pomiędzy SAP S4/HANA a SAP Business One

Czym charakteryzuje się SAP Business One?

SAP Business One adresowany jako jedno, niedrogie rozwiązanie dla małych i średnich firm to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania kluczowymi procesami biznesowymi. SAP Business One jest dostępny zarówno w wersji SAP HANA jak i MS SQL, co dodatkowo zwiększa jego uniwersalność. Moduły dostępne w systemie:

 • Administracja
 • Księgowość
 • Szanse sprzedaży
 • Sprzedaż
 • Zakup
 • Partnerzy Handlowi
 • Banki
 • Gospodarka materiałowa
 • Zasoby
 • Produkcja
 • MRP
 • Usługa
 • Pracownicy
 • Zarządzanie projektem
 • Raporty

więcej o modułach SAP Business One

Oprogramowanie można wdrożyć w całości lub częściowo –  tylko wybrane moduły, które są aktualnie potrzebne w Twojej firmie. Pod względem skalowalności jest to zaleta, ponieważ firma może na początek wdrożyć podstawowe funkcjonalności, a wraz z rozwojem uruchamiać kolejne. System ma otwartą architekturę, co dodatkowo umożliwia uruchamianie rozszerzeń funkcjonalnych (addonów) oraz integrację z zewnętrznymi źródłami danych, a poprzez platformę SAP BTP zastosowanie Sztucznej Inteligencji. W podstawowej funkcjonalności dostępne są inteligentne technologie takie jak Uczenie maszynowe, IoT czy Big Data. Uruchamiana jest również możliwość wykorzystania Sztucznej Inteligencji.

System SAP B1 dostępny jest zarówno On-Premise jak i w chmurze.

Cena zależy od liczby użytkowników i zakresu wdrożenia.

SAP S/4 HANA – dla jakich firm?

SAP S/4HANA to oparta na chmurze platforma ERP dedykowana dużym przedsiębiorstwom o strukturze korporacyjnej. Jako następca SAP R/3 i SAP ERP zapewnia więcej funkcjonalności niż jego poprzednicy. Pod względem funkcjonalnym zawiera właściwie wszystkie moduły jakich można oczekiwać od zaawansowanych platform zarządzania procesami biznesowymi.

Kluczowe obszary:

 • Analityka i raportowanie 
 • Zarządzanie aktywami 
 • Zarządzanie relacjami z klientem
 • Finanse i Księgowość
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi
 • Zarządzanie zapasami 
 • Produkcja
 • Zarządzanie zamówieniami
 • Zakupy
 • Zarządzanie projektami 
 • Zarządzanie serwisem
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw 
 • Zarządzanie magazynem

Co więcej, ten potężny pakiet funkcjonalności ERP z dostępną od razu automatyzacją procesów i analizą Business Intelligence.

Wykorzystuje Sztuczną Inteligencję i Uczenie Maszynowe, aby zapewnić lepsze doświadczenie użytkownika (User Experience) na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa.

W odróżnieniu od SAP Business One (który na rynku funkcjonuje w wersji MS SQL od 2002 roku, a w wersji HANA od 2012 roku), SAP S/4HANA Cloud to większe, skonsolidowane rozwiązanie dostępne od 2017 roku. Zawiera opartą na chmurze wersję platformy S/4HANA SAP ECC (ERP Central Component) przy czym ten ostatni jest podstawową częścią SAP Business Suite. Chmura S/4HANA jest dostępna zarówno w wersji chmury publicznej jak i prywatnej. Chmura publiczna jest tańsza i ma ograniczoną elastyczność w dostosowywaniu procesów do wymagań biznesowych, podczas gdy wersja chmury prywatnej zapewnia najwyższą elastyczność przy wyższej cenie.

SAP S/4 HANA vs SAP Business One

Kluczowe różnice – który system jest odpowiedni dla Twojej firmy?

 • Skala

Podstawowym kryterium wyboru pomiędzy porównywanymi systemami ERP jest klient docelowy, głównie jego wielkość i potrzeby biznesowe. SAP Business One to rozwiązanie dedykowane średnim i mniejszym organizacjom, zatrudniającym do 1500 pracowników, gdzie zalecana liczba użytkowników to między 1- 500. To system dla firm rozwijających się, o elastycznej strukturze, gdzie ważna jest zastępowalność pracowników i delegowanie nowych zadań, niekoniecznie wynikających z zakresu obowiązków danego stanowiska pracy. W ramach licencji użytkownik ma dostęp do przekrojowego zakresu funkcjonalności w różnych modułach.

Natomiast SAP S/4HANA to system do zarządzania dużymi firmami o sztywnej, korporacyjnej strukturze organizacyjnej, zatrudniających co najmniej 500 pracowników. Natomiast najczęściej jest wdrażany w firmach zatrudniających powyżej 1500 pracowników i z co najmniej 500 użytkownikami systemu.

Ponieważ w większych firmach obowiązują ściśle określone procedury, dlatego sposób licencjonowania jest dostosowany do wąskiej specjalizacji i zakresu obowiązków w ramach danego stanowiska.

 • Funkcjonalności

Jak pisaliśmy powyżej SAP S4/HANA ma więcej specjalistycznych funkcjonalności obsługujących specyficzne potrzeby branżowe. Jednak należy podkreślić, że SAP Business One wystarczy do zaspokojenia większości ogólnych potrzeb biznesowych, co sprawia, że jest konkurencyjnym pakietem biznesowym ERP dla mniejszych przedsiębiorstw.

SAP Business One zawiera na 15 modułów funkcjonalnych, wymienionych powyżej, obsługujących wszystkie kluczowe obszary w przedsiębiorstwie, od zarządzania relacjami z klientem, przez sprzedaż, zakupy, logistykę i obsługę magazynu, produkcję, zarządzanie projektami, po pełne operacje finansowo-księgowe i kontrolingowe.

Z drugiej strony można śmiało powiedzieć, że SAP S/4HANA ma te same funkcjonalności co SAP B1 i więcej. Jednak kluczową różnicą jest to, że zamiast prezentować swoje możliwości w kategoriach modułów, SAP S/4HANA identyfikuje różne “obszary” biznesowe, takie jak zarządzanie zasobami, produkcja, zaawansowany konfigurator wariantów i zarządzanie projektami komercyjnymi.

Zaletą SAP S/4HANA jest to, że oferuje wiele funkcji specyficznych dla kraju lub regionu. Jednak ogromna biblioteka obsługiwanych obszarów biznesowych przez system oznacza, że wdrożenie SAP S/4HANA wymaga dodatkowego czasu i nakładu pracy.

Podsumowując, SAP S/4HANA w standardzie oferuje dostęp do ogromnej ilości predefiniowanych scenariuszy i wbudowanych funkcjonalności, ale ich rozbudowywanie lub zmiana, zwłaszcza w Public Cloud jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Natomiast SBO, w niektórych obszarach oferuje uboższe funkcjonalności, ale dzięki elastyczności (API, SDK, BTP, szyny integracyjne) i można go dowolnie kastomizować, rozbudowywać, integrować, dopasowując do własnych, często bardzo specyficznych potrzeb.

 • Ceny

Kluczową różnicą między SAP Business One a SAP S/4HANA jest również cena. SBO jest rozwiązaniem dużo tańszym niż SAP S/4HANA. W przypadku SAP B1 rozliczenie jest o wiele prostsze. Koszty są proporcjonalne do liczby użytkowników nazwanych, rozliczane jednorazowo w przypadku zakupu licencji na własność (On-Premise) lub miesięcznie lub w ramach opłaty subskrypcyjnej (Cloud). Łatwa kalkulacja i przewidywalność kosztów zwiększa atrakcyjność SAP Business One dla MŚP -> więcej o kosztach SAP B1 

Natomiast w przypadku SAP S/4HANA obliczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Rozliczenie zależy od różnych pakietów usług, z których korzysta firma. Podstawowy pakiet taki jak Enterprise Edition podlega miesięcznemu schematowi rozliczeń w oparciu o liczbę użytkowników nazwanych. Natomiast inne pakiety takie jak Service Edition i Professional Services Edition są rozliczane np. na podstawie procentu przychodu, wydatków organizacji lub ilości transakcji. Oprócz oferowanego przez ww. pakiety zakresu funkcjonalności, należy więc wziąć pod uwagę skomplikowane mechanizmy cenowe i rozliczeniowe.

Podsumowanie

Reasumując, SAP Business One to rozwiązanie dedykowane mniejszym firmom, z dużym potencjałem wzrostu, możliwe do wdrożenia w krótkim czasie i w przystępnej cenie (niższe koszty zakupu, wdrożenia i utrzymania i ich przewidywalność). Jest dobrą propozycją dla przedsiębiorstw, dla których inwestycja dużych środków finansowych w system IT jest ekonomicznie nieuzasadniona. Natomiast SAP S/4HANA to rozwiązanie dla dużych firm o strukturze korporacyjnej, oferujące ogromną bibliotekę funkcjonalności. Wymaga jednak dużego nakładu pracy i czasu przy wdrożeniu, oraz znacznie wyższych kosztów utrzymania, zależnych od zmiennych czynników.

Warto wspomnieć, że w przypadku struktur wielofirmowych organizacje często działają hybrydowo, używając SAP S4/HANA w centrali, a SBO w mniejszych spółach zależnych.

Porównanie SAP Business One i SAP S/4HANA na podstawie 13 najważniejszych wymagań funkcjonalnych.
Przyjęto punktację od od 0 do 100, gdzie 100 oznacza w pełni obsługiwaną funkcjonalność.

Standard: funkcjonalność dostępna w podstawowej wersji systemu
Add-on: rozwiązanie uzupełniające dostarczane przez Partnerów

Zestawienie podsumowujące porównanie SAP S/4HANA vs SAP B1 

 SAP Business OneSAP S/4 HANA Public 
System operacyjnyWindowsWindows
LinuxLinux
Urządzenia mobilneAndroidx
iOSx
WersjaOn-Premisex
CloudCloud
InterfejsDesktopx
wwwwww
Baza danychHANAHANA
MS SQLx
Liczba użytkowników (zalecana)od 1 do max 500> 500
Liczba pracowników (zalecana)do 1000od 500
Opcje zakupujednorazowyx
subskrypcjasubskrypcja
Wersje językowe 2832
Wersje lokalizacyjne5051
Cena
 
 Wielkość firmy
 
małex
średniex
xduże 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na prezentacjęZadzwoń lub napisz.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie