16 grudnia 2021

Polski Ład – co się zmieni od 2022 roku?

1 stycznia 2022 wchodzi w życie Polski Ład – strategia, która wprowadzi zmiany w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego. Jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzeń? Jakie ulgi i nowe obowiązki podatkowe będą czekały przedsiębiorców?     

Nowy Polski Ład zmiany

Nowy Ład - od kiedy?

Ustawa została podpisana 15 listopada 2021, a regulacje zostały opublikowane 23 listopada 2021. Już za kilkanaście dni, dokładnie od 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie Nowy Polski Ład. Zmiany mają na celu zniwelowanie skutków pandemii Covid.  

Polski Ład - jakie zmiany?

Zmiany będą dotyczyły między innymi składki zdrowotnej; nowych stawek ryczałtu; obowiązku prowadzenia ksiąg i ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; a także grup VAT i terminów zwrotu podatku VAT czy miejsca składania zeznań podatkowych PIT.

Nowy ład – podatki

Zmiany obejmą między innymi: zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł; zwiększenie progu podatkowego (zostanie podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł) oraz zmiany w składce zdrowotnej. Polski Ład zlikwiduje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Modyfikacja będzie dotyczyła wszystkich podatników, jednak Ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej (osoby o dochodach od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie, czyli od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie).

Ulga nie obejmie podatników rozliczających się liniowo. Zmieni się jednak wysokość składki dla rozliczających się podatkiem liniowym 19% i będzie wynosić 4,9%. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali zapłacą składkę wynoszącą 9% dochodu.

Terminy płatności składek będą ujednolicone i ustalone na 20 dzień miesiąca.

SAP Business One – na bieżąco dostosowywany do zmieniających się regulacji

SAP Business One jest na bieżąco dostosowywany do zmieniających się uwarunkowań prawno-podatkowych i gotowy na zmiany wchodzące w życie wraz z Nowym Ładem. Producent oprogramowania cały czas pracuje nad utrzymaniem zgodności systemu z nowymi przepisami, również z tymi, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.   

Zainteresowanych SAP Business One zapraszamy do kontaktu: napisz lub zadzwoń

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie