24 listopada 2020

Kasa fiskalna – obowiązek stosowania kas online

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i wejść w życie w styczniu 2018 roku. Projekt ustawy zakładał wprowadzenie kas rejestrujących, które umożliwią bezpośrednie przesyłanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Jednak Ministerstwo Finansów przesunęło termin wprowadzenia przepisów i wyznaczyło okres przejściowy, który został dodatkowo wydłużony ze względu na pandemię COVID-19.

Kasa fiskalna – obowiązek stosowania kas online

Kasa fiskalna online – co to takiego?

Kasy fiskalne online to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które są skomunikowane z Centralnym Rejestrem Kas (CRK), prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Kasa łączy się online bezpośrednio z Centralnym Rejestrem Kas i wysyła dane w formie cyfrowej. Są to między innymi dane z prowadzonej ewidencji, o podmiocie i podstawie opodatkowania, kwocie podatku należnego czy zmianach jego stawek, a także o datach przeglądów technicznych. Dane trafiają automatycznie do Centralnego Repozytorium Kas.

Kasy fiskalne online – kto musi je posiadać i od kiedy?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych uruchamiany jest stopniowo w różnych branżach. Od 1 stycznia 2020 roku kasę fiskalną online zobowiązani są posiadać przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów (warsztaty samochodowe i inne) jak również stacje benzynowe. Od stycznia 2021 roku wirtualne kasy fiskalne powinna stosować szeroko pojęta gastronomia, hotelarstwo oraz punkty zajmujące się sprzedażą materiałów opałowych (węgla, koksu itd.) Natomiast od 1 lipca 2021 roku w wirtualne kasy fiskalne powinni być wyposażeni między innymi fryzjerzy, lekarze i prawnicy.

Kasa online vs. Kasa fiskalna tradycyjna - różnice

Kasa fiskalna online to nic innego jak tradycyjna kasa fiskalna, z tą różnicą, że kasa fiskalna online może zdalnie przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Kasa online umożliwia także wystawienie eparagonu, co w przypadku tradycyjnej kasy fiskalnej jest niemożliwe. Korzystanie z kasy fiskalnej online eliminuje konieczność przechowywania dokumentów w formie papierowej.

Eparagony – od kiedy można je wystawiać i jak to działa?

W związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Finansów umożliwiło elektroniczną wysyłkę paragonu fiskalnego do nabywcy. Wielu przedsiębiorców, np. prowadzących sprzedaż wysyłkową skorzystało z tej możliwości. Jednak wystawienie paragonu elektronicznego, np. w formie pliku PDF jest możliwe tylko za pomocą kasy fiskalnej online lub wirtualnej kasy online i wyłącznie wtedy, kiedy nabywca wyrazi na to zgodę.

SAP Business One - współpraca z drukarkami fiskalnymi online

Wystawianie paragonów i eparagonów w SAP Business One umożliwia współpraca z drukarkami fiskalnymi obsługującymi protokół: Posnet, Elzab, Thermal oraz Inova (reguły komunikacji stosowane do wymiany danych pomiędzy urządzeniem fiskalnym, a programem sprzedażowym).

Dlatego wypróbuj SAP Business One już dzisiaj, zapytaj o demo, umów się na prezentację lub zadzwoń.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie