10 października 2024

JPK CIT w SAP B1 - nowe zasady cyfryzacji dokumentów księgowych w podatku CIT

Na podatników CIT zostaną nałożone nowe obowiązki związane z JPK CIT, czyli księgami rachunkowymi w formie elektronicznej. Obowiązek generowania plików w strukturze JPK KR_PD (podatek dochodowy) i JPK ST (środki trwałe) to nowy projekt Ministerstwa Finansów. Zgodnie z zapowiedziami resortu, nowe przepisy mają wejść w życie dla pierwszej grupy podatników od 1 stycznia 2025 roku. To oznacza, że największe przedsiębiorstwa będą musiały przesłać JPK CIT za 2025 r. do końca marca 2026 r. Jako pierwsze obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe.

JPK CIT – co się zmieni?

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. W obecnym stanie prawnym nie ma w podatkach dochodowych obowiązku obligatoryjnego przekazywania danych w formie ujednoliconych struktur logicznych. Wprowadzenie nowej struktury JPK_KR (CIT) będzie skutkowało obowiązkiem raportowania szczegółowych danych związanych z zapisami księgowymi.

Zgodnie z projektem przekazywane dane będzie trzeba uzupełnić m. in. o dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika, jego NIP. W przypadku faktur stanowiących dowód księgowy konieczne będzie podanie numeru identyfikującego fakturę w KSeF. Pojawią się też nowe znaczniki identyfikujące konta rachunkowe dla m. in. banków, doków maklerskich, funduszy inwestycyjnych czy zakładów ubezpieczeń. Kolejne wymagane dane to wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowych, wysokość i rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu w odniesieniu do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.

JPK CIT- obowiązek rozłożony na kilka etapów

Realizacja obowiązku przez poszczególne grupy podatników została rozłożona w czasie. Pierwsze struktury JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r. tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok. Zobowiązane podmioty będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej. Dodatkowo opracowane zostało rozporządzenie określające zakres dodatkowych danych, które będą musiały być wykazywane w prowadzonych księgach.

Najpierw (tj. za rok podatkowy lub obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 roku) obejmie on podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek nie będących osobami prawnymi – roku obrotowym) przekroczyła 50 mln euro i podatkowe grupy kapitałowe. Te grupy podatników od 2025 roku będą miały obowiązek uwzględnienia w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jednego elementu: znaczników identyfikujących konta ksiąg.

Dopiero od 1 stycznia 2026 roku ww. grupy podatników będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w KSeF, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.

W kolejnych latach obowiązkiem zostaną objęte kolejne grupy podmiotów, tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po:

  • 31 grudnia 2025 r. – inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
  • 31 grudnia 2026 r. – pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.

Powyższe grupy podatników będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r.

JPK CIT w SAP

W przypadku SAP wysyłka dokumentów w uporządkowanym formacie nie jest niczym nowym. SAP Business One jest gotowy do generowania dokumentów z określonym zakresem danych i w odpowiednim formacie. Dlatego też przedsiębiorcy korzystający z SAP Business One będą mogli generować pliki zgodnie z nową strukturą JPK KR_PD i JPK ST.

Więcej o SAP Business One

  • Zapisz się na bezpłatną konsultację umów się z nami na krótką rozmowę 
  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przygotowujemy
kolejne wydarzenie