14 czerwca 2023

Integracja SAP z KSeF - automatyczne przesyłanie faktur ustrukturyzowanych z i do systemu SAP

Od 1 lipca 2024 przesyłanie dokumentów do KSeF będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. W przypadku systemu SAP Business One ustrukturyzowane faktury będą przesyłane do Centralnego Repozytorium Faktur Elektronicznych bezpośrednio z programu SAP.  Ale nie tylko. Dodatkowo, możliwy będzie także import faktur z KSeF do systemu SAP

Krajowy system e – Faktur – na czym polega?

Krajowy system e – Faktur to ogólnopolski system faktur elektronicznych umożliwiający rejestrowanie, wystawianie, udostępnianie i przechowywanie faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które posiadają odpowiedni numer identyfikacyjny, ustandaryzowany format (XML) i dane dodatkowe dotyczące np. rodzaju faktury, pól procedur, kodów GTU, waluty, wartości akcyzy etc. ( -> dowiedz się więcej o fakturze ustrukturyzowanej).

Pobieranie faktur z KSeF do systemu SAP Business One

Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności Elektronicznego Obiegu Dokumentów (SPUMA), import faktur z KSeF, również będzie możliwy. SPUMA zintegrowana z KSeF pozwala jednym kliknięciem (bez konieczności logowania się do strony Ministerstwa Finansów) uzyskać podgląd dokumentu, a następnie zaczytać go do aplikacji i zaksięgować w SAP. Wszystkie dane z dokumentu w formacie xml zaczytują się automatycznie.  

Automatyzacja obiegu faktur w firmie

Elektroniczny obieg dokumentów SPUMA porządkuje cały proces obiegu i obsługi faktur zakupu, ograniczając ryzyko ewentualnych opóźnień. Dokument pobrany z KSeF zostanie automatycznie zarejestrowany i trafi do dalszej obsługi, zgodnie ze zdefiniowanym schematem autoryzacji.

SPUMA umożliwia przejrzysty dostęp i łatwe zarządzanie wszystkimi fakturami ustrukturyzowanymi. Pracownicy np. działu księgowości mogą z poziomu aplikacji ukrywać na liście wczytane już dokumenty i pozostawiać tylko te, które jeszcze wymagają weryfikacji.

Import faktur z KSeF do SAP Business One – jak to działa w praktyce?

Po zalogowaniu do aplikacji SPUMA w zakładce „Sekretariat” dostępna jest opcja: „Dokumenty Elektroniczne”. System łączy się z KSeF. Dzięki temu zobaczysz w tym miejscu listę wszystkich faktur wystawionych przez dostawców. 

Ponieważ dane dotyczące faktury są zapisane w formacie xml jednym kliknięciem w „Pobierz dane z KSeF” uzupełnią się dane dotyczące sprzedawcy, a także samej faktury (wartość, numer, data wystawienia i termin płatności).

W przypadku faktur zawierających kilka pozycji pobierają się także dane dla poszczególnych wierszy dokumentu – opis, ilość, cena, VAT i wartość netto. Po zatwierdzeniu dokumentu zaksięgujesz go jednym kliknięciem.

Dokument po zatwierdzeniu jest dostępny z poziomu systemu SAP Business One.

Szybki dostęp do SAP Business One – poznaj możliwości

Jeżeli chcesz przekonać się w praktyce jak działa SAP Business One masz kilka możliwości do wyboru: 

  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie