19 stycznia 2024

Co dalej z KSeF? Projekt wejdzie w życie, ale został odsunięty w czasie

19.01.2024 roku na konferencji prasowej MF Andrzej Domański poinformował, że w 2024 roku nie zostanie uruchomiony obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Minister stwierdził, że ze względu na obecny stan przygotowań wdrożenie obowiązkowego e-fakturowania nie jest możliwe ani od 1 lipca 2024, ani nawet do końca 2024 roku. Dodał, że obowiązkowy KSeF jest potrzeby w polskim systemie podatkowym i zostanie wprowadzony, jak najszybciej to możliwe, ale jedynie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.  

Krytyczne błędy w KSeF przyczyną zmiany daty wprowadzenia

MF poinformowało, że zauważono krytyczne błędy związane z KSeF, uniemożliwiające wprowadzenie projektu w życie w zaplanowanym terminie. Wykazano między innymi problemy z funkcjonalnością, wydajnością i bezpieczeństwem systemu.

Plany MF na dalsze kroki związane z KSeF

Minister Finansów nie wskazał żadnej daty uruchomienia obowiązkowego e-fakturowania. Zapowiedział jednak, że na podstawie zewnętrznego audytu, który zostanie przeprowadzony w MF oraz konsultacji z przedsiębiorcami zostanie podana nowa data wprowadzenia Krajowego Systemu e-faktur. Minister nie wykluczył też zmian legislacyjnych związanych z KSeF.

Podczas konferencji prasowej Minister Finansów stwierdził, że chciałby, aby KSeF został wprowadzony najszybciej jak to możliwe, jednak stanie się to tylko wtedy, kiedy wszystkie błędy zostaną wyeliminowane.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu – powiedział Minister Domański.

Decyzja Ministra zaskoczeniem dla podatników

Decyzja Ministra Finansów jest na pewno zaskoczeniem dla podatników. Wielu z nich od dawna sygnalizowało trudności we wdrożeniu obowiązkowego KSeF. Jednak sygnały płynące z Ministerstwa nie wskazywały na przesunięcie zaplanowanego terminu.

Wydaje się, że ta decyzja Ministra Finansów ucieszy podatników, dając im więcej czasu na przygotowanie się do zmian. Pod koniec grudnia 2023 r. o przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązkowego e-fakturowania apelował do ministra finansów Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców czy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

1 lipca 2024 r. z całą pewnością nie. Ta data jest w mojej ocenie nie do utrzymania. Podobnie, jak cały 2024 r. (…) W tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie powiedział Minister Domański.

Obowiązkowy KSeF - więcej czasu na przygotowanie

Przesunięcie terminu nie oznacza, że firmy powinny czekać z przygotowaniem do KSeF. Im wcześniej zaczną przygotowania, tym większa szansa na uniknięcie paraliżu organizacyjnego. Warto już teraz sprawdzić co się zmieni po wejściu w życie Krajowego Systemu eFaktur (więcej o fakturach ustrukturyzowanych) i jakie w związku z tym należy podjąć kroki. Niezbędne będzie m.in. uzyskanie dostępu do systemu KSeF, uwierzytelnienie poprzez jedną z dostępnych form poświadczenia tożsamości, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za e-fakturowanie oraz nadanie im odpowiednich uprawnień.

Ważne jest również zweryfikowanie, czy używane oprogramowanie finansowo-księgowe, sprzedażowe, czy ERP, jest przygotowane do obsługi KSeF -> (dowiedz się więcej o dwukierunkowej integracji SAP Business One z KSeF)

Dla niektórych firm przygotowanie do KSeF może oznaczać konieczność przeorganizowania wewnętrznych procesów. Zastąpienie tradycyjnych, papierowych faktur ich elektronicznymi odpowiednikami to jednocześnie szansa na uporządkowanie i usprawnienie przepływu dokumentów. Pobieranie eFaktur z KseF i ich dalsze przetwarzanie można zautomatyzować, wdrażając system Elektronicznego Obiegu Dokumentów -> (dowiedz się więcej o Elektronicznym Obiegu Dokumentów SPUMA)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:

  • Zapisz się na bezpłatną konsultację umów się z nami na krótką rozmowę 
  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie