18 marca 2024

Praktycznie o systemach ERP dla produkcji. Wyzwania w dobie przemysłu 4.0 – relacja z wydarzenia

15 marca br. wzięliśmy udział w wydarzeniu dla przedsiębiorców z sektora MŚP, które zostało zorganizowane przez EDIH Krakowskiego Parku Technologicznego. Spotkanie dotyczyło zagadnień związanych z cyfrową transformacją firm produkcyjnych średniej wielkości oraz narzędzi, które tą transformację wspierają.

hub4industry - European Digital Innovation Hub

Hub4Industry prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny (KPT) –  największy park technologiczny w Polsce, to Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub – EDIH). EDIH to inicjatywa Unii Europejskiej, która ma na celu wspieranie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich (MŚP) oraz sektorów publicznych.

Działania podejmowane przez Hub4Industry mają na celu umożliwienie firmom przemysłowym wdrożenie nowoczesnych technologii, co przyczynia się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku. EDIH to kompleksowy punkt wsparcia dla firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania Przemysłu 4.0.

Główne działania instytucji to między innymi promowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych wśród firm działających w sektorze przemysłowym, tworzenie platformy do współpracy między przedsiębiorstwami, instytucjami badawczymi oraz środowiskiem akademickim w celu wdrażania innowacji i transferu technologii.

System ERP dla produkcji – jak przygotować się do wdrożenia

Przedstawiciele Hub4Industry – organizatora spotkania – mówili o tym, od czego rozpocząć zmiany w firmie, aby móc wejść na drogę cyfryzacji. Ten temat uzupełniły przedstawicielki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, które opowiedziały jak krok po kroku przygotować się do udanego wdrożenia systemu ERP. Przede wszystkim na co na początku zwrócić szczególną uwagę, jak istotny jest wewnętrzny audyt identyfikujący potrzeby i problemy oraz określenie celu wdrożenia; jakie są kryteria wyboru odpowiedniego rozwiązania oraz firmy wdrożeniowej, a także jak istotna jest analiza przedwdrożeniowa.

Kolejne rozmowy dotyczyły konkretnych wdrożeń systemów ERP w przedsiębiorstwach produkcyjnych z różnych branż. O najważniejszych aspektach udanego wdrożenia opowiadali zarówno przedstawiciele firm wdrożeniowych jak i przedsiębiorstw, u których te systemy ERP wdrożono.

SAP Business One w branży produkcyjnej

Celem naszego wystąpienia było przybliżenie SAP Business One jako kompleksowego systemu ERP, którego integralnym elementem jest obsługa procesów produkcyjnych. Poza podstawowymi elementami zarządzania produkcją, jak technologia, zlecenia produkcyjne, plan zaopatrzenia w surowce, zwróciliśmy uwagę na zagadnienia związane z logistyką produkcji, kontrolą jakości, traceability, rozwiązaniami MES oraz rozliczeniem produkcji i analizą kosztów planowanych i rzeczywistych. Pokreśliliśmy kluczową rolę integracji danych w ramach jednolitego systemu ERP oraz elastyczność dostosowania do specyficznych potrzeb przedsiębiorstw, dzięki otwartej architekturze rozwiązań SAP.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak z systemem SAP Business One przeprowadzić transformację cyfrową, której efektem są między innymi automatyzacja i digitalizacja procesów biznesowych. Celem naszego wystąpienia było także zaprezentowanie systemu SAP Business One jako najchętniej wybieranej na świecie, zintegrowanej platformy ERP, dzięki której możliwe jest zbudowanie inteligentnego, cyfrowego przedsiębiorstwa niezależnie od branży.  

Wdrożenie ERP – wskazówki i podpowiedzi integratorów

Spotkanie zakończyła sesja pytań i odpowiedzi zadawanych integratorom rozwiązań. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim tego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oprogramowania. Zostały poruszone kwestie dotyczące planu przygotowań, nakreślenia głównych celów i oczekiwań związanych z nowym systemem. Rozmawiano także o tym, jak duże znaczenie ma zaangażowanie we wdrożenie pracowników firmy, w której jest ono realizowane. Dodatkowo, dyskutowano o wyborze wersji (Cloud czy On-Premise), modelach licencjonowania i kosztach  utrzymania/aktualizowania systemu ERP. 

Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu oraz uczestnikom za liczne pytania dotyczące funkcjonalności systemu ERP. Oznacza to, że temat cyfryzacji firm jest ważny dla przedsiębiorców, a korzystanie z nowoczesnych technologii w biznesie staje się coraz bardziej potrzebne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o SAP Business One?

  • Zapisz się na bezpłatną konsultację umów się z nami na krótką rozmowę 
  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie