29 czerwca 2023

Raporty - sortowanie i filtrowanie

Jak korzystać z uruchomionego już raportu? Jak sortować i filtrować wyniki?

W filmie Raporty podstawowe w SAP mówiliśmy o tym jakie raporty są dostępne w SAP Business One, w jaki sposób je uruchamiać, gdzie można je odnaleźć. Tym razem zajmiemy się wynikami raportu i możliwościami ich filtrowania i sortowania.

Możliwości sortowania i filtrowania raportów omówimy na przykładzie raportu ‘Lista pozycji nierozliczonych’.

Uruchom raport, wybierz Sprzedaż > Raporty sprzedaży – Lista pozycji nierozliczonych. W prawym, górnym rogu okna, w polu ‘Otwarte dokumenty’,  wybierz z listy rozwijalnej ‘Zlecenia sprzedaży’. 

Sortowanie

Możesz posortować raport po wszystkich parametrach znajdujących się w kolumnach, czyli np. po numerze dokumentu, kodzie odbiorcy, kwocie, czy dacie. Żeby to zrobić ustaw kursor na nagłówku kolumny, po którym chcesz sortować, np. ‘Data dokumentu’ i kliknij dwukrotnie. Sortowanie może być rosnące  lub malejące . Podwójne kliknięcie zmienia rodzaj sortowania. W ten sam sposób możesz sortować wyniki raportu po każdym nagłówku kolumny.

Aby uzyskać bardziej zaawansowane sortowanie, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i użyć funkcji ‘Sortuj tabelę’ . Wyświetla się dodatkowe okno, w którym możesz ustawić kilka parametrów sortowania jednocześnie. 

Filtrowanie

Teraz załóżmy, że chcesz sprawdzić tylko otwarte zlecenia powyżej 100 tys. zł. Kliknij ponownie prawy przycisk myszy na wynikach raportu i wybierz ‘Filtruj tabelę‘ . Wyświetla się kolejne okno, które pozwala ustawić filtrowanie dla każdego z dostępnych pól.

W pozycji ‘Kwota’ wybierz z listy regułę ‘Większe/Równe’, a w polu wartość wpisz kwotę 100.000, następnie kliknij pole ‘Filtruj’.

Filtrowanie raportów w SAP B1

Teraz w wynikach raportu zobaczysz zlecenia otwarte, w kwocie od 100.000 zł.

Aby wyczyścić wyniki filtrowania kliknij ponownie prawym przyciskiem żeby wyświetlić okno ‘Filtruj tabelę’ i kliknij przycisk ‘Cofnij’.

Pamiętaj, że ustawienia sortowania czy filtrowania nie są trwałe. Działają tylko podczas prący z raportem. Jeśli zamkniesz raport, a następnie wrócisz do niego, zobaczysz, że wszystkie filtry zostały wyczyszczone.

Podsumowując, raporty podstawowe w SAP Business One dostarczają wielu, przydatnych informacji. Dzięki funkcjom sortowania i filtrowania możesz szybciej znaleźć potrzebne dane i uzyskać dodatkowe informacje.

Funkcji sortowania i filtrowania możesz używać na każdym wyświetlanym raporcie, bądź liście w SAP B1.

Sortowanie i filtrowanie raportów – tutorial video

Zobacz film i dowiedź się jak korzystać z gotowych już raportów i jak generować jeszcze bardziej szczegółowe dane korzystając z funkcji sortowania i filtrowania wyników.

Z tego video dowiesz się:

  • Jak pracować z gotowymi już raportami
  • Jak korzystać z funkcji sortowania i filtrowania
  • Jak uzyskać szczegółowe wyniki raportu

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie