LogoSAPBusinessOne

Na piątkowej konferencji prasowej Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział uruchomienie obowiązkowego KSeF w dwóch fazach i podał dwa terminy. Dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF stanie się obowiązkowy od 1 lutego 2026 roku, natomiast dla pozostałych firm od 1 kwietnia 2026 roku.  

KSeF – konieczność opracowania nowej architektury systemu

Minister Finansów zaznaczył, że wyniki audytu prac nad KSeF pokazują liczne błędy i problemy z wydajnością. Podkreślił też, że są one na tyle poważne, że niezbędne będzie opracowanie nowej architektury systemu. Z tego powodu termin wejścia KSeF jest tak odległy. Dodał też, że KSeF w obecnym kształcie byłby zagrożeniem dla gospodarki. 

Analiza techniczna wykazała brak spełnienia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Testy w zakresie wystawiania faktur nawet nie zbliżyły się do oczekiwanej wydajności. Raport zawiera kilkaset informacji o błędach, uwag i zaleceń do architektury. Dla mnie podsumowaniem tego audytu jest fakt, że niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu. Takiej która uwzględni wnioski płynące z przeprowadzonego audytu oraz zagwarantuje wytworzenie oprogramowania zgodnego z nową architekturą i przedstawionymi rekomendacjami (…) krótko mówiąc zaczynamy niemalże od początku – powiedział Minister Domański.

Konsultacje z biznesem będą kontynuowane

Ministerstwo Finansów w ostatnim czasie przeprowadziło serię konsultacji z przedsiębiorcami i różnymi organizacjami w sprawie KSeF. Pozwoliły one ustalić wiele kwestii technicznych, dzięki którym łatwiej było podjąć decyzję o budowaniu architektury systemu na nowo. Minister Finansów zapowiedział także, że konsultacje nadal będą kontynuowane. 

Podjęliśmy decyzję o budowie architektury systemowej całkowicie od początku. MF powoła specjalny zespół specjalistów ds. architektury IT, tak aby, Krajowy System e-Faktur działał prawidłowo, a przede wszystkim nie zakłócał prowadzenia działalności naszych przedsiębiorców. Informacje uzyskane w wyniku przeprowadzonych konsultacji są teraz dla nas podstawą do prac i zmian legislacyjnych – podkreślił Marcin Łoboda szef Krajowej Administracji Skarbowej.

KSeF – wsparcie dla przedsiębiorców

W międzyczasie zostały podjęte też działania związane z przeszkoleniem około 1000 pracowników we wszystkich Urzędach Skarbowych, którzy po wakacjach tego roku rozpoczną pierwsze szkolenia dla przedsiębiorców. Natomiast od 2025 roku częstotliwość szkoleń będzie zwiększana. Urzędnicy będą dostępni dla przedsiębiorców również popołudniami i w weekendy. Będzie też możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji. W styczniu 2025 roku zostanie uruchomiona infolinia w Krajowej Informacji Skarbowej poświęcona wyłącznie zagadnieniom KSeF. 

Więcej informacji o KSeF:

Więcej o SAP Business One

  • Zapisz się na bezpłatną konsultację – umów się z nami na krótką rozmowę 
  • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
  • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
  • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zobacz więcej aktualności

Zobacz jak działa
SAP Business One
na bezpłatnej prezentacji

Umów się z nami na dogodny termin. W ciągu 60-cio minutowej prezentacji on-line przedstawimy Ci możliwości działania systemu i omówimy jego najważniejsze funkcjonalności. Bez zobowiązań.

Umów prezentację

Chcesz poznać wycenę
wdrożenia dla Twojej firmy?

Oblicz wycenę online

Skorzystaj z kalkulatora, aby natychmiast uzyskać orientacyjną cenę systemu SAP Business One, dostosowaną do liczby użytkowników, wybranych obszarów oraz wersji: lokalnej (On-Premise) lub chmurowej (Cloud). Dodatkowe opcje i niestandardowe potrzeby mogą wymagać indywidualnej wyceny.

Średni czas przygotowania oferty to 3 dni

Nadchodzi nowa wersja SAP Business One

SAP zapowiada nową wersję 11.0 systemu Business One – to kolejne potwierdzenie dynamicznego rozwoju rozwiązania.

Nowe logo – wyraźny kierunek rozwoju

SAP Business One zyskał odświeżone logo, które odzwierciedla jego dynamiczny rozwój i gotowość na przyszłość.