29 czerwca 2023

Menu pod prawym przyciskiem

W SAP Business One po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w danym oknie, dostępne jest menu zapewniające szybki dostęp do często używanych funkcji. Menu pod prawym przyciskiem jest kontekstowe, co oznacza, że zmienia się w zależności od tego na jakim oknie jest uruchomione. 

Możesz otworzyć np. fakturę. Klikasz prawy przycisk myszy na pustym obszarze, żeby zobaczyć dostępne opcje. Po kliknięciu na pozycjach dodatkowo pojawiają się dwie opcje: ‘Kopiuj tabelę‘ i ‘Maksymalizuj/Przywróć siatkę‘. Możesz np. anulować lub skopiować dokument lub sprawdzić ‘Metody płatności’, ‘Zysk brutto‘, ‘Obliczenie wolumenu wagi’ itd. Te pozycje, obok których są ikonki, są dostępne również na górnym pasku. 

Ciekawą opcją są np. ‘Szczegóły pozycji‘. Po kliknięciu zobaczysz wszystkie pola, które dotyczą danego wiersza. Jeśli wiec potrzebujesz jakiejś informacji dotyczącej określonej pozycji możesz zerknąć właśnie tutaj. Jeśli dany dokument jest powiązany z innymi dokumentami, na liście pojawią się dodatkowo pozycje dokument bazowy lub/i dokument docelowy. Klikasz ‘Dokument bazowy’ i przechodzisz do dokumentu ‘WZ’, na podstawie którego została utworzona faktura sprzedaży. Ponownie klikasz ‘Dokument bazowy’ i przechodzisz do ‘Zlecenia sprzedaży’. Klikasz prawym przyciskiem myszy i widzisz kolejne dostępne funkcje w menu. 

Dla porównania możesz przejść jeszcze do kartoteki PH, klikając prawym przyciskiem zobaczysz, że dostępna lista opcji jest krótsza i zawiera zupełnie inne funkcje niż w przypadku faktury czy zlecenia. 

Podsumowując, menu pod prawym przyciskiem myszy jest kontekstowe i zmienia się w zależności od tego, z poziomu jakiego okna je otwierasz. Jest to przydatna opcja do szybkiego wyszukiwania informacji lub szybkiej nawigacji do innych modułów. 

Z tego video dowiesz się:

  • Jak szybko wyszukać ważne dane z wybranego obszaru,
  • Jak korzystać z opcji „Szczegóły pozycji”,
  • Jak szybko nawigować do innych modułów.

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie