28 czerwca 2023

Funkcje wyświetlania i nawigacji

Najczęściej używane funkcje na pasku narzędzi związane są z wyświetlaniem okien i nawigacją, czyli poruszaniem się pomiędzy nimi. W zależności od tego czy otwierasz dokument w trybie wyszukiwania, czy dodawania, masz dostępne różne opcje. W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje o funkcjach wyszukiwania i dodawania w SAP B1.

Strzałki do przełączania okien

Gdy na pulpicie masz aktywne jakieś okno, na przykład kartotekę Partnera Handlowego, kartotekę Indeksu magazynowego, Ofertę itd., aktywne są również cztery strzałki nawigacyjne na pasku narzędzi:  . Używając strzałek możesz “przechodzić” pomiędzy oknami,. Dwie strzałki w środku przesuwają do przodu lub do tyłu o jeden rekord. Strzałki po zewnętrznych stronach prowadzą do pierwszego lub ostatniego rekordu.

Tryb wyszukiwania i dodawania

Na pasku narzędzi znajdziesz również dwa ważne przyciski: ‘Szukaj’  i ‘Dodaj’  .
Kliknę przycisk
‘Szukaj’. Zauważ, że kolory pól zmieniły się na żółte. Za każdym razem, gdy widzisz zacienione i żółte pola, oznacza to, że jesteś w trybie wyszukiwania. W lewym dolnym rogu wyświetlanego, aktywnego okna, zobaczysz przycisk ‘Szukaj’. Tryb wyszukiwania możesz uruchomić klikając ikonę lornetki lub skrótem klawiaturowym ‘Ctrl+F’

Kliknij drugi przycisk, ‘Dodaj’. Zwróć uwagę, że teraz pola są białe, a w lewym dolnym rogu aktywny jest przycisk ‘Dodaj’, co oznacza, że jesteś w trybie dodawania i wprowadzasz dane. Tryb dodawania możesz również uruchomić skrótem klawiaturowym ‘Ctrl+D’. Przyciski nawigacyjne możesz też uruchamiać z górnego paska po rozwinięciu opcji ‘Dane’.

Szukanie po nazwie lub jej fragmencie

Wróćmy teraz do trybu szukania. Poszukaj konkretnej firmy. Przejdź do pola ‘Nazwa’ i wpisz początek nazwy firmy, którą chcę odnaleźć. Następnie kliknij ‘Szukaj’. Jeśli klient jest w bazie danych wyświetli się jego kartoteka.

Kliknij jeszcze raz ikonę wyszukiwania, to czyści rekord. Znowu wszystkie pola powinny być w kolorze. Tym razem wpisz tylko pierwszą literę nazwy firmy w polu nazwa. Kliknij ‘Szukaj’, wyświetli się lista wszystkich Partnerów Handlowych, których nazwa zaczyna się na liter, którą wpisałeś..

Wyszukiwanie z użyciem symbolu ‘*

Kolejną możliwością wyszukiwania jest używanie symbolu ‘*‘, która zastępuje lub dopełnia dowolny ciąg znaków. Jeśli np. w polu nazwa wpiszesz tylko ‘*‘, otrzymasz listę wszystkich Partnerów Handlowych. Możesz też zastąpić fragment nazwy ‘*‘, załóżmy, że w przypadku nazwy Dega-Tech nie pamiętasz pierwszej części nazwy wpisujesz ‘*‘ i fragment ‘Tech’. Gwiazdka może zastąpić część lub całość ciągu znaków. 

Tych samych opcji wyszukiwania możesz używać w przypadku indeksów, czy poszczególnych dokumentów.

(sprawdź też inne możliwości wyszukiwania: 🔗 funkcje-wyszukiwania-w-sap-business-one
🔗wyszukiwarka-enterprise-search-w-sap-business-one-web-client)

Sortowanie i filtrowanie

Na każdej liście możesz używać przycisków sortowania i filtrowania.  Przycisk sortowania dostępny jest na pasku narzędzi. Jesteś wyświetlasz np. listę faktur, możesz posortować je np. po dacie rosnąco. Jeszcze wygodniejszą opcja sortowania jest dwukrotne klikniecie nagłówka danej kolumny. Jak to działa? Kliknij dwukrotnie ustawiając kursor na polu ‘Odbiorca’, by posortować listę alfabetycznie po nazwie. Kliknij dwukrotnie pole ‘Termin’, by posortować listę po dacie.

Druga funkcja dotycząca wyświetlania list, to filtrowanie. Klikając przycisk ‘Filtruj tabelę’ na pasku narzędzi, otwierasz okno z dostępnymi filtrami. Możesz np. odfiltrować listę tylko do wybranego odbiorcy. Klikając ponownie przycisk wyczyścisz filtry.

Pamiętaj, że dostępne filtry są zależne od wyświetlanych na liście kolumn. To jakie kolumny są wyświetlane na danej licie możesz zmienić w ustawieniach formularza wybierając odpowiednie kolumny.

Funkcje wyświetlania i nawigacji, wyszukiwania i dodawania w SAP B1 – krótki tutorial video:
  • Jak „przechodzić” pomiędzy wyświetlanymi oknami
  • Jak działa tryb wyszukiwania, dodawania, wyświetlania
  • Jak używać symbolu „*” w trybie wyszukiwania
  • Jak wyszukać np. klienta po nazwie

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Webinarium
wrzesień