16 lutego 2023

Wystartowały konkursy na dotacje europejskie – rusza pierwszy nabór dla firm w Ścieżce Smart

7 lutego 2023 roku został otwarty nabór wniosków w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG. To pierwszy konkurs dla firm z funduszy unijnych dla Polski na lata 2021-2027. Ścieżka Smart wspiera działalność badawczo – rozwojową, innowacyjną i inwestycyjną. Przedsiębiorcy z sektora mikro-, małych i średnich firm mogą składać wnioski o dofinansowanie. Łącznie trafi do nich 10,67 mld zł. Dowiedz się na jakie wsparcie może liczyć Twoja firma!

Ścieżka Smart dla MŚP

Ścieżka Smart to zupełnie nowa oferta dla przedsiębiorców i jednocześnie pierwszy konkurs uruchamiany w ramach programu FENG. Propozycja jest przeznaczona dla firm, które chcą realizować prace badawczo – rozwojowe lub w których zaplanowano wdrożenie innowacji w następujących obszarach:

 • Rozwój nowych metod produkcji
 • Zastosowanie nowych surowców
 • Innowacyjne rozwiązania zmniejszające zużycie materiałów
 • Opracowanie nowych programów komputerowych
 • Opracowanie nowych lub ulepszonych produktów

Pozyskane środki w ramach programu FENG można będzie wykorzystać na zakup maszyn i urządzeń; zakup oprogramowania do sterowania produkcją czy działania ograniczające zużycie surowców i energii. Dostęp do nich będą miały firmy na różnych etapach rozwoju, zarówno te, które zaczynają działalność innowacyjną, wciąż rozwijają się jak też dla liderów innowacji. Budżet ścieżki Smart to prawie 4,4 mld Euro.

Nowe, modułowe podejście

Ścieżka Smart opiera się na realizacji projektów modułowych, czyli takich, gdzie przedsiębiorca wybiera jeden z dwóch modułów obowiązkowych (prace badawczo – rozwojowe lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę modułów dodatkowych (cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R). Do modułu obligatoryjnego wnioskodawca może dobrać dowolną liczbę modułów fakultatywnych.

Głównym założeniem modułu cyfryzacji w ścieżce Smart jest transformacja cyfrowa firmy – robotyzacja linii produkcyjnych, automatyzacja procesów, wykorzystanie oprogramowania IT do obniżenia kosztów funkcjonowania czy wprowadzenie nowych/ulepszenia istniejących produktów i usług. Jest to doskonała okazja dla firm, które poszukują źródeł finansowania systemu SAP Business One. Dotacja obejmuje także usługi szkoleniowe, pozwalające na podniesienie kompetencji pracowników w zakresie korzystania z systemu ERP.  

Harmonogram kolejnych naborów dla Ścieżki Smart

Kolejne nabory przewidziane przez PARP w ramach Ścieżki SMART ogłoszone będą:

 • 30 marca 2023 r. – nabór dla pojedynczych MŚP
 • 10 maja 2023 r. – nabór dla konsorcjów MŚP
 • 6 czerwca 2023 r. – nabór projektów na rzecz dostępności dla pojedynczych MŚP

Inne programy finansujące inwestycje firm

W ciągu najbliższych 5 lat małe i średnie firmy będą miały najwięcej możliwości otrzymania dotacji jak też kredytu technologicznego na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń czy wprowadzenie innowacji.

Szybki dostęp do SAP Business One – poznaj możliwości

Jeżeli chcesz przekonać się w praktyce jak działa SAP Business One masz kilka możliwości do wyboru: 

 • Zobacz demo – przetestuj pełną wersję SAP Business One 10.0 w wersji HANA – wypełnij formularz 
 • Umów się na bezpłatną prezentację online – spotkaj się z nami w wybranym przez Ciebie terminie i poznaj możliwości SAP Business One – zarejestruj się  
 • Zadzwoń (12 333 45 01) lub napisz (sap@altab.pl) –  porozmawiaj z nami, opowiedz o swoim biznesie, a my pomożemy Ci rozwinąć skrzydła przy pomocy SAP Business One!  

Zainteresowany?

Znajdź nas na:

Przejdź do paska narzędzi
Przygotowujemy
kolejne wydarzenie